Alman liberallerin yeni başkanı Rösler

Alman liberaller yeni parti başkanlarını belirledi, Federal Sağlık Bakanlığı yapmakta olan Vietnam asıllı Rösler Hür Demokrat Parti FDP’nin yeni başkanı

Alman liberallerin yeni başkanı Rösler

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman liberallerin süper seçim ylında yapılan eyalet seçimlerinde hep yenilgi almaları Hür Demokrat Parti FDP’nin Genel Başkanı Guido Westerwelle’nin parti başkanlığından istifa etmesine neden oldu. Dün akşam parti yönetim kurulu Mayıs’ta yapılacak genel kurula kadar parti liderliğine şu anda Federal Sağlık Bakanlığı yapmakta olan Philipp Rösler’i seçti.

Aslen Vietnam’dan Almanya’ya getirilen ikiz çocuklardan biri olan Philipp Rösler bir Alman aile tarafından evlatlık alındı. Alman Ordusunda uçuş öğretmeni olarak subaylık yapan babası o daha dört yaşında iken eşinden ayrıldı ve Philipp’i tek başına büyüttü. Philipp Rösler Hannover Üniversitesinde tıp fakültesini bitirerek doktor oldu. Daha sonra Federal Ordu’da doktorluk görevine başladı. 2003’te askeri doktorluk görevini bırakarak eyalet politikasında daha aktif olarak siyasete başladı. Alman Katolikler Merkez Komitesi üyesi Rösler kendisi gibi doktor olan Wiebke Rösler ile evli ve 2008 Ekim’den beri ikiz kızları var.

Şimdi siyasi çevreler FDP’nin yeni başkanı Rösler’in parti politikasını hangi yöne doğru götüreceğini merak ediyor. Rösler’in şimdiye kadar diğer liberallerden farklı bir söylemi duyulmadı. ‘Hoşgörü ve önemli değerlerde dayanışma’ temel prensiplerini fırsat buldukça Rösler de dile getirdi.

Vatandaşların hakları, sosyal sorumluluk ya da liberal piyasa yönlendirmesi gibi konularda Rösler idaresindeki FDP’nin girişimleri, kaybettiği oylarını geri getirebilecek mi? Şimdi cevabı merak edilen soru bu. Yeşiller, Sosyal Demokrat Parti SPD ve Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU her yerde liberal değerleri dile getirerek seçmenleri daha iyi ikna edebiliyorlar. Westerwelle’nin kızdırdığı eski sosyal liberaller ya bu partilere gidiyorlar ya da evde kalıp seçime hiç katılmıyorlar.

FDP’nin büyük oy kaybına neden olan parti üst yönetiminin ağır taşları Guido Westerwelle Dışişleri Bakanı olarak, Rainer Brüderle Ekonomi Bakanı olarak görevlerine devam ediyor ve Fraksiyon Başkanı Birgit Homburger de istifa etmedi. Bu görünümüyle FDP’de Rösler’in işi hayli zor görünüyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2011, 11:58
banner53
YORUM EKLE

banner39