Alman mağazadan görülmemiş ayrımcılık

Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaletinde bir mağaza, kapısına 'AB Vatandaşları Hoşgeldiniz' levhası asarak diğer ülkelerden gelen mültecilerin dükkana girmelerini engelledi.

Alman mağazadan görülmemiş ayrımcılık

Mucahid Yıldız - Dünya Bülteni / Almanya

Aşağı Saksonya Eyaletindeki Bramsche şehrinde defolu ucuz mal satan bir mağaza kapısına 4 dilde 'AB vatandaşları hoşgeldiniz' yazılı bir levha astı ve iki de güvenlikçi koyarak yabancıların buraya girmesini engelledi. Almanlardan bazıları şimdiye kadar eşi görülmemiş bu tür ayrımcılığa tepki göstererek, dükkanı boykot ederken, bazıları da uygulamanın haklı olduğunu öne sürdü.

Alman dükkanının yakında bulunan bir mülteci kampından gelen yabancıların girmesini istemediği için böyle bir yola başvurmuş. Bramsche Belediye Başkanı Liesel Höltermann, mağazanın uygulamasının abartılı bir davranış olduğunu ve kabul edilemez olduğunu söyledi.

Eyalet Mülteci Dairesi, Bramsche'deki mağaza tarafından yapılan ayrımcılığın özel mülkiyet hakkıyla bir ilgisinin bulunmadığını, uygulamanın kanunlara da aykırı olduğunu belirtti. Eyalet Uyum Sorumlusu Doris Schröder-Kopf, Anayasanın 3. bölümündeki 3. paragrafına göre hiçbir insanın soyundan dolayı zarar görmesine izin verilmediğini, mağazanın yaptığı ayrımcılığın açık bir şekilde Anayasayı çiğnediğini söyledi.

Bramsche'deki ayrımcılık medyada geniş bir şekilde yeraldıktan sonra, tepkiler karşısında mağaza sahibi 4 dildeki ayrımcı levhayı kaldırttı ve kapısında bekleyen üniformalı güvenlikçileri de uzaklaştırdı. Mağazanın kapısında şimdi yalnızca sivil bir güvenlikçi bekliyor.

Mağaza yakınında bulunan mülteci kampı yöneticisi Conrad Bramm, yapılan bu ayrımcılığı basit bir şekilde kabul etmelerinin mümkün olmadığını, üzerinde konuşulması gereken önemli bir konu olduğunu söyledi. Bramm, bu konuda görüşmek istediklerini, ancak mağaza sahibinin kendileriyle görüşmeyi kabul etmediğini bildirdi.

Levha ve güvenlikçiler uzaklaştırılmadan önce mağazaya girmek isteyenler tek tek gözden geçirilerek bazılarının girmesine izin verilmemişti. Mülteci kampı yöneticisi Bramm, bu tedbirin özellikle mültecilerin markete girmesini engellemek için yapıldığını belirtti. Güvenlik şefinin kendisine mültecilerin hırsızlık yapmasını engellemek için bu tedbirin alındığını söylediğini bildirdi. Ancak Bramsche polis yetkilileri şimdiye kadar herhangi bir hırsızlık olayının yaşanmadığını, yaklaşık 600 kadar mültecinin yaşadığı kampta büyük ailelerin bulunduğunu ve buradaki birçok dükkandan alışveriş yaptıklarını bildirdi. Ancak bu yüzden hırsızlıkla suçlamanın yersiz olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2013, 13:38
banner53
YORUM EKLE

banner39