banner15

Alman mağazası İsrail yerleşimci mallarını satmıyor

Almanya'nın başkenti Berlin'deki KaDeWe mağazası, İsrail'in işgal ettiği bölgelerden, 'İsrail malı' olarak etiketlenip gönderilen malları raflarından kaldırdı.

Alman mağazası İsrail yerleşimci mallarını satmıyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Bir süre önce AB tarafından İsrail'in işgal ettiği bölgelerde üretilen malları 'Made in İsrael' etiketiyle Avupa'da satması yasaklanmıştı. Almanya'nın başkenti Berlin'deki 'KaDeWe' isimli mağaza bu tür yerleşimci İsrail mallarının tamamını raflarından kaldırdı.

AB Komisyonu tarafından hazırlanan yazıda, Uluslar arası hukuka göre İsrail'in bir parçası olmayan Golan tepelerinde ve Doğu Kudüs dahil Batı Şeria'da, yerleşimciler tarafından üretilen malların 'İsrail malı' olarak etiketlenmesinin doğru olmadığı belirtildi. Bu mallar üzerindeki etiketlerde bölge adının ve 'İsrail yerleşim bölgesi' ibaresinin yeralması gerektiği ifade edildi.

KaDeWe sözcüsü Petra Fladenhofer, haftalık dergi 'Spiegel'e verdiği demeçte, bu tür malları raflarından kaldırdıklarını, AB'nin öngördüğü etiketlendirme yapıldıktan sonra tekrar satışa çıkaracaklarını söyledi.

KaDeWe'nin sattığı bu tür mallar arasında şarap ve kozmetik ürünler bulunuyor. Diğer bir Alman mağazalar zinciri 'Galeria Kaufhof' sözcüsü de dergiye İsrailli şarap üreticilerinden AB'nin taleb ettiği şekilde etiketlendirme yapmalarını istediklerini bildirdi.

AB'nin aldığı karara tepki gösteren İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, AB'nin utanması gerektiğini iddia ederek, kararın 'karanlık hatıraları' canlandırdığını öne sürmüştü. İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, karar nedeniyle Brüksel'e yapacağı ziyareti iptal etti. İsrailli bakanlardan birçoğu da AB'yi 'antisemitist' olmakla suçladı.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2015, 13:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35