Alman mahkemesi başörtülü bayanı haklı buldu

Almanya'nın Kuzey Ren-Westfalya Eyaletinde başörtüsünden dolayı resmi daireye memur olarak işe alınmayan bir Müslüman bayan, Düsseldorf mahkemesi tarafından haklı bulundu.

Alman mahkemesi başörtülü bayanı haklı buldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Mettmann şehir idaresine devlet memuru olarak işe girmek isteyen Müslüman bayan, başörtüsü öne sürülerek işe alınmadı. Bunun üzerine mahkemeye başvuran bayan, Düsseldorf İdare Mahkemesi tarafından haklı bulundu.

Şehir idaresi, 25 yaşındaki Müslüman bayanı, sözkonusu işe uygun aynı yaşta başka başvuran olmadığı halde deneme süresi için işe almadı ve başörtüsü takma konusunda farklı ifadeler kullandığını öne sürerek, bir daha düzelmesi mümkün olmayacak şekilde güvenin sarsıldığı gerekçesiyle başvurusunu geri çevirdi.

Düsseldorf mahkemesi ise şehir idaresi tarafından öne sürülen gerekçeleri uygunsuz bularak, idarenin Anayasada yeralan 'din özgürlüğü' ve 'ayrımcılık yasağı' prensiplerine riayet etmesi kararına vardı. Mahkeme, resmi okulların dışında resmi dairelerde başörtüsü yasağı bulunmadığına dikkat çekerek, bayanın çelişkili konuştuğuna dair bir delil bulunmadığı için bu iddiayı da kabul etmedi.

Müslüman bayan, sözlü yapılan görüşmelerde iş müracaatında ayrımcılık yapılacağından korktuğu için başörtüsüz resim gönderdiğini, ancak daha sonraki yüzyüze yapılan ilk görüşmeye başörtülü gittiğini belirtti. Bazı durumlarda başörtüsünü çıkarabilir mi sorusuna da evet dediğini itiraf etti, ancak şimdiye kadar 5 yıldan beri çalıştığı resmi dairede böyle bir talebin hiç yapılmadığını kaydetti.

Düsseldorf İdare Mahkemesinin kararına göre şimdi Mettmann şehir idaresi, Müslüman bayanın başvurusunu yeniden gözden geçirecek. Ancak şehir idaresinin, Münster Eyalet Yüksek Mahkemesi'ne giderek karara itiraz hakkı da bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2013, 17:21
banner53
YORUM EKLE

banner39