banner39

Alman mahkemesi ırkçı NPD'nin cezasını azalttı

Almanya Federal İdare Mahkemesi, ırkçı parti NPD'ye verilen para cezasını yarı yarıya azaltarak 1,27 milyon Avroya düşürdü.

Avrupa 13.12.2012, 12:04 13.12.2012, 12:04
Alman mahkemesi ırkçı NPD'nin cezasını azalttı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman ırkçı parti NPD'nin parti hesaplarında hile yaparak harcamalarını doğru göstermemesinden dolayı 1,27 milyon Avro para cezasına çarptırıldı. Leipzig Federal İdare Mahkemesi'nin üçüncü merci olarak verdiği karara itiraz hakkı bulunmuyor. Irkçı parti NPD, 2007 yılı bilançosunda devletten aldığı yardımları gerçek rakamlardan daha az gösterdiği için 'şeffaflık prensibi'ne aykırı hareket etmiş oldu.

Daha önceki davalarda Federal Parlamento Başkanı Norbert Lammert, NPD'ye 2,5 milyon Avro para cezası verilmesini taleb etmişti. Leipzig mahkemesi bu cezayı 1,27 milyon Avroya düşürdü.

Lammert, ırkçı NPD'den 2,5 milyon Avro ceza alınmasına neden olarak parti giderlerinde 1,25 milyon Avronun nereye harcandığının ortaya konulmamasını göstermişti. Alman Partiler Kanunu, bir partinin parayı nereye harcadığını açıkça ortaya koymaması halinde, harcadığı miktarın iki misli ceza ödemesini öngörüyor. Federal İdare Mahkemesi yargıçları, bu davadaki olayda NPD'nin sadece 635 bin Avroyu nereye harcadığını bildirmediği yönünde karar aldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?