Alman mahkemesi okullarda dini gerekçeyi tanımadı

Alman mahkemesi, 13 yaşındaki Müslüman bir kızın dini gerekçelerle yüzme dersine girmeme isteğini reddetti.

Alman mahkemesi  okullarda dini gerekçeyi tanımadı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Leipzig şehrinde Müslüman bir kız öğrencinin açtığı davada Federal İdare Mahkemesi, Müslüman kızın yüzme derslerine katılmamak için yaptığı itirazı geri çevirerek okulun yüzmeyi mecbur etme hakkı olduğu kararına vardı.

Müslüman kızın yüzme derslerine İslami tesettüre uygun 'burkini' adı verilen bir tür mayo ile katılmasına izin verildi. Ancak Müslüman öğrenci kız Esma Akşar, yüzme esnasında diğerlerini elbisesiz olarak görmenin de inancına aykırı olduğunu belirterek, kötü not alsa da bu derslere katılmayacağını belirtti. Akşar, Almanya'da en yüksek kalitede eğitim alınan ve yüksek notu olan öğrencilerin gidebildiği 'Gymnasium' adı verilen okullardan birinde okuyor.

Federal İdare Mahkemesi yargıçları ise Müslüman öğrenci kızın, yüzen gençleri elbisesiz olarak görmesinde bir sakınca olmadığını, nihayet sokakta da bazı erkeklerin üstleri açık olarak gezdiklerini, bunun toplumsal bir gerçek olarak görmezden gelinemeyeceğini öne sürdüler.

Alman okullarında yüzme dersleri mecburi dersler arasında yeralıyor. Daha önce de Aachen İdare Mahkemesinde, Müslüman bir kız öğrenci dava açarak yüzme derslerinden muaf tutulmasını istemişti. Mahkeme tarafından Müslüman kızın talebi geri çevrilerek burkini ile yüzme derslerine girmesinin zorunlu olduğu kararı verilmişti.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2013, 12:33
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
MuratHan
MuratHan - 7 yıl Önce

Alman mahkemesi kendisini dini alanda yetkili gorerek karar almasi ancak bir akil tutulmasidir

banner39