banner15

Alman mahkemesinden basına destek

Alman mahkemesi, Federal Parlamentonun gazetecilere, milletvekillerinin devletten aldıkları harcırahlar konusunda bilgi vermesini mecbur etti.

Alman mahkemesinden basına destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Berlin İdare Mahkemesi, Federal Parlamentonun milletvekilleri tarafından yapılan eşya harcamaları hakkında gazetecilere bilgi vermesi gerektiği kararına vardı. Dün mahkemenin verdiği kararda gazetecilerin bilgilendirilmesinin demokratik bir devletin işlevi için kaçınılmaz olduğu belirtildi.

'Bild' gazetesinden bir gazeteci, Federal Meclis idaresinin 2013 yılında hangi milletvekilleri için 5'ten fazla tablet bilgisayar ve bir smartphone alındığını ve ne kadar ödeme yapıldığını bilmek istedi. Yetkililer, milletvekillerinin serbest temsiliyetinin eşya harcamalarının kontrolünü engellediği tezini öne sürdü. Federal Parlamento milletvekillerinin her biri senelik 12 bin Avro tutarında, büro malzemesi, yol masrafı ve diğer harcamaları için mali ödeme alıyor.

Berlin İdare Mahkemesi yargıçları, devletin bu harcamaları kontrol imkanı olmadığı için basının bu konuda bilgilendirilmesinin elzem olduğu kararına vardılar. Bu konuda basına bilgi vermek için gerekli çalışmanın makul olduğu kaydedildi. Mahkeme kararına göre bundan böyle Federal Parlamento İdaresi, basın tarafından taleb edilen bilgileri büyük bir engel çıkarmadan vermek zorunda. İdare Mahkemesinin kararına Federal yetkililerin itiraz ederek Eyalet Yüksek Mahkemesinde temyiz etme hakları bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2013, 10:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35