banner39

Alman Maliye Bakanı AB'de reform istiyor

Alman Federal Maliye Bakanı Schaeuble, AB kurumlarında reform yapılması gerektiğini savundu.

Avrupa 30.05.2014, 11:29 30.05.2014, 11:29
Alman Maliye Bakanı AB'de reform istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, AB kurumlarının daha güçlü ve etkili hale getirilmesi gerektiğini belirterek, Komisyon Başkan yardımcılarının sayısını sınırlayarak, bunlara bağlı komiserlikleri, bölümlerine göre belirli gruplarda toplamayı teklif etti. Alman gazetesi 'Die Welt'de kaleme aldığı makalede Schaeuble, AB'nin ekonomi ve para birliğinin geçen yıl daha güçlü hale getirildiğini, ancak bunun yetersiz olduğunu kaydetti.

Schaueble, son seçimlerde Avrupa karşıtlarının AP'de sayılarının artması nedeniyle AB taraftarı olanların daha çok birbirlerine yakınlaşması gerektiğini ve AB'ye karşı şüpheyle bakanlara karşı daha kararlı ve işlevci bir yaklaşım ortaya koymak gerektiğini vurguladı.

AB'nin yalnızca yetkileri dairesindeki işlere konsantre olması gerektiğini ifade eden Schaeuble, ancak bu alanlarda Avrupa genelinde devamlı başarı sağlanabileceğini, bu alanların piyasa birliğinin korunması, ticari ve mali piyasa, ortak para birimi, iklim, çevre ve enerji alanlarından oluştuğunu belirtti. Schaeble, dış ve güvenlik politikasının da yalnızca Avrupa zemininde yapılması gerektiğini savundu.

AP seçimleri konusunda da teklifler ortaya atan Alman Maliye Bakanı, AB'nin, oyların eşitliği temelinde bir parlamento ortaya çıkaran, ortak bir seçim kanunu yapmasını taleb etti. Böylece Avrupa'nın 'çok düzeyli demokrasi' olabileceğini, Avrupalıların hem kendi uluslarının vatandaşı, hem de Avrupa vatandaşı olabileceklerini kaydetti.

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?