Alman Maliye Bakanı: 'Atina ödevlerini yapmalı'

Alman Federal Maliye Bakanı Schaeuble, Yunanistan'a bu yılın ikinci yarısında da yardım kredisi verilmesinden yana olduğunu, ancak Atina'nın ödevlerini yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Avrupa 11.01.2014, 13:04 11.01.2014, 13:04
Alman Maliye Bakanı: 'Atina ödevlerini yapmalı'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Yunanistan'ın verdiği sözleri yerine getirmesi ve reform sürecini devam ettirmesi halinde gerektiğinde bu yılın ikinci yarısında da kredi yardımı alabileceğini belirtti. Alman basınına konuşan Schaeuble, 'Eğer Yunanistan 2015 yılı sonuna kadar tüm zorunluluklarını yerine getirirse, bütçede bir fazlalık elde eder ve daha sonra da mali ihtiyacı olursa, kredi yardımı vermeye hazırız.' dedi.

Üçüncü bir yardım paketinin gerekli olup olmadığının bu yılın ortasında belli olacağını ifade eden Schaeuble, Yunanistan'ın krizi aşmak için, birçoklarının beklemediği önemli adımlar attığını söyledi.

Yunanistan için hazırlanan ikinci yardım programı bu yılın ortasında sona eriyor. Ancak şimdiden bu yılın ikinci yarısında 11 milyar Avroluk yeni bir mali boşluğun oluşacağı bildirildi ve Yunan Maliye Bakanı Giannis Stournaras da bunu doğruladı. Bu yılın başından itibaren AB Konsey Başkanlığı görevine de başlayan Yunanistan'ın önündeki yeni mali krizi nasıl aşacağı henüz bilinmiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?