Alman Maliye Bakanı: Yunanistan için istifaya hazırım

Alman Federal Maliye Bakanı Schaeuble, Yunanistan krizi çözümü için gerekirse istifa etmeye hazır olduğunu bildirdi.

Alman Maliye Bakanı: Yunanistan için istifaya hazırım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Yunanistan krizinin çözümü konusunda, gerekirse istifa etmeye hazır olduğunu, politikacıların görevlerinde sorumluluk taşımak zorunda olduklarını söyledi.

Haftalık 'Spiegel' dergisine konuşan Schaeuble, kimsenin istifaya zorlayamayacağını, ancak birisi bunu denerse, kendisinin Cumhurbaşkanına giderek görevden alınmasını isteyeceğini kaydetti.

Ancak Schaeuble, şu sıralarda istifa etmeyi düşünmediğini, derginin bu yöndeki sorusuna verdiği cevapta nereden böyle bir fikre vardıklarını sordu. Yunanistan krizi ile ilgili sert bir tavır takınan Schaeuble, son günlerde siyasi çevreler tarafından yoğun bir şekilde eleştirilmişti. Tepkiler yalnızca Alman muhalif partilerinden değil, koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti SPD'den de gelmişti.

Spiegel'e verdiği demeçte Schaeuble, Federal Başbakan Angela Merkel'le Yunanistan krizi konusunda her zaman aynı düşünmediklerini, ancak bunun demokrasilerde normal bir durum olduğunu söyledi. Merkel'le herşeye rağmen aralarında birbirlerine güvenebilecekleri sağlam bir ilişki bulunduğunu belirtti.

Merkel, Yunanistan'a üçüncü bir yardım paketi verilmesi yönünde gayret sarfederken, Federal Maliye Bakanı Schaeuble bu konuda çekimser bir tavır ortaya koymuştu. Bakanlık tarafından, krizin çözümü için Yunanistan'ın geçici bir süreliğine Avro Grubundan çıkarılması dahi gündeme getirildi. Schaeuble, Federal Parlamentoda Yunanistan oylaması yapılmadan bir gün önce, Perşembe günü bu yönde açıklama yaptı.

Spiegel'le görüşmesinde Schaeuble, Yunanistan'ın Avrodan geçici olarak çıkarılması teklifini tekrarlayarak, bu konuda hiçbir zaman, doğrudan Yunanistan Avrodan çıkarılsın demediklerini belirterek, yalnızca bu konuda böyle bir imkanın da bulunduğuna dikkat çektiklerini kaydetti. Schaueble, Yunanistan'ın borçlarının silinmesinin de Avro Grubu içinde imkansız olduğunu, buna AB sözleşmesinin izin vermediğini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2015, 11:13
banner53
YORUM EKLE

banner39