Alman Meclis Başkanı Türkler'den özür diledi

Alman Federal Parlamentosu Başkanı Lammert, özel oturumdaki konuşmasında NSU Komisyonunun çalışmasına devam etmesini taleb etti.

Alman Meclis Başkanı Türkler'den özür diledi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Parlamentosu NSU Komisyonu tarafından hazırlanan rapor, özel bir oturumla Federal Parlamento Başkanı Norbert Lammert'e takdim edildi. Neonazi terör örgütü tarafından öldürülünlerin yakınları Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un refakatinde meclis salonuna girdiler.

Özel oturumdaki konuşmasında Parlamento Başkanı Lammert, ırkçı cinayetler sonrasında polis tarafından zan altında bırakıldıkları için mağdurlardan özür diledi. Temel hakların kökleri nereden olursa olsun tüm insanlar için geçerli olduğunu söyleyen Lammert, Parlamento tarafından yürütülen NSU ile ilgili açıklığa kavuşturma çalışmalarının, mağdurlara yalnız bırakılmadıkları duygusunu verdiğini ümid ettiğini belirtti.

Irkçı cinayetler serisinden dersler alınmasını taleb eden Lammert, NSU ile ilgili ve ırkçılığa karşı çalışmaların kesinlikle sona ermediğini, yeni bir zemin üzerinde daha güçlü bir şekilde devam ettirilmesi gerektiğini savundu.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2013, 14:47
banner53
YORUM EKLE

banner39