banner39

Alman meclisi Irak'a asker gönderilmesini onayladı

Alman Federal Parlamentosu büyük bir çoğunlukla 100 askeri eğitimcinin peşmergeleri eğitmesi için Irak'a gönderilmesini onayladı.

Avrupa 30.01.2015, 12:04 30.01.2015, 12:04
Alman meclisi Irak'a asker gönderilmesini onayladı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Parlamentosunda, peşmergeleri eğitmek için 100 askeri uzman gönderilmesi, 590 milletvekilinden 457'sinin evet oyu ile onaylandı. Kuzey Irak'a gönderilecek askerler, IŞİD'e karşı savaşan peşmergeleri eğitecek. Mecliste Yeşiller Partisi milletvekillerinin çoğunluğu çekimser oy kullandı.

Ancak Alman Anayasası gereği bir bölgeye asker gönderilebilmesi için 'Kollektif güvenlik sistemi' adı verilen AB, NATO ya da BM kapsamında bir karar alınmış olması veya görev verilmesi gerekiyor. IŞİD'le mücadele için kurulan 60'dan fazla devletin ortak olduğu ittifak ise ne BM ve AB ne de NATO kapsamında kararlaştırılmış bir ittifak.

Alman Federal Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, asker gönderme kararının Anayasaya aykırı olduğu yönündeki tezleri geri çevirerek, federal hükümetin konuyla ilgili yoğun bir inceleme yaptığını belirtti. Ancak Federal Parlamentonun bilimsel araştırma bölümü tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda, Kuzey Irak'a asker gönderme kararının Anayasaya aykırı olduğu kaydedildi.

Federal hükümet tarafından Kuzey Irak'a asker gönderilme nedeni olarak ise IŞİD'in hızlı bir şekilde ilerlemesi, Irak'ın üçte birinde hakim olarak milyonlarca insanın hayatının tehlikeye girmesi ve Irak'ın istikrarının bozulması gösterildi. Alman hükümeti BM'nin de IŞİD'i dünya barışı için bir tehlike gördüğüne ve tüm üye ülkeleri IŞİD'e karşı mücadelesinde Irak hükümetini desteklemeye çağırdığına da dikkat çekti.

Almanya'dan Kuzey Irak'taki Erbil şehrine 15 askeri uzman gönderildi. Hazırlıkların devam ettiği Erbil'de peşmergelere ilk askeri eğitimin Şubat ayında verilmeye başlanacağı bildirildi.

PEŞMERGELERE DAHA FAZLA SİLAH

Federal Savunma Bakanı Von der Leyen, Şubat ayı sonuna kadar Kuzey Irak'taki peşmergelere daha fazla silah gönderileceğini açıkladı. Geçen yıl peşmergelere 70 milyon Avroluk çok sayıda makinalı tüfek, roket ve zırhlı araç gönderilmişti.

İki hafta önce Kuzey Irak'a giden Von der Leyen, o zaman yaptığı açıklamda peşmergelere daha fazla silah gönderileceğini bildirmişti. Peşmergeler özellikle zırhlı araçları tahrip edebilen 'Milan' roketlerinden taleb ediyorlar. Şimdiye kadar Almanya'dan 30 roket atar ve 500 adet 'Milan' roketi gönderildi.

Von der Leyen, peşmergelerin çok şeye ihtiyacı olduğunu, önce kışlık elbiseler ve sağlık malzemeleri gönderileceğini, Şubat ayı ortası ve sonuna doğru da daha çok silah ve mühimmat gönderileceğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü