banner39

Alman Meclisinin medya yasağına karşı imza kampanyası

Alman Federal Parlamentosunun resmi televizyonda yayınlanan komedi programı 'heute show'a koyduğu yasağa karşı internette imza kampanyası başlatıldı.

Avrupa 23.10.2014, 10:40 23.10.2014, 11:35
Alman Meclisinin medya yasağına karşı imza kampanyası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Meclisinin resmi televizyon kanalı ZDF'de yayınlanan komedi programı 'heute show'a meclis binasına giriş yasağına, binlerce internet kullanıcısından tepki geldi. Başlatılan imza kampanyalarıyla Federal Parlamentonun 'heute show' program ekibine çekim izni verilmesi taleb ediliyor.

Kampanyalardan biri olan 'openpetition.de' adlı portalde yapılan açıklamada, yasağın basın özgürlüğüne zarar verdiği ve demokrasi ile fikir özgürlüğünün iflas ettiğini savunanları onayladığı bildirildi. 'Chance.org' isimli internet sitesinde de benzer ifadeler kullanıldı.

Openpetition'da başlatılan kampanya ile toplanan imzaların Federal Parlamentoya iletilmesi için en az 120 bin imza gerekiyor. Dün akşama kadar yaklaşık 4 bin kişi internet üzerinden kampanyaya imza attı.

ZDF'in komedi programının politik haber niteliği taşımadığı gerekçesiyle Federal Parlamentoya girişi yasaklanmıştı. Federal Parlamentodan ve ZDF'den internette başlatılan imza kampanyaları hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?