banner39

Alman medyası: Erdoğan Rus füzeleriyle Batı'yı vurdu

Alman haber sitesi Die Welt'te yayınlanan Boris Kalnoky imzalı yazıda, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'ne pahasına olursa olsun' Rusya yapımı S-400'leri almasının nedenlerine değinildi.

Avrupa 14.07.2019, 11:07 19.07.2019, 12:18
Alman medyası: Erdoğan Rus füzeleriyle Batı'yı vurdu

ABD ile Türkiye arasında soruna sebep olan S-400'ler Ankara'ya geldi. ABD'nin, NATO'nun ve onun ilan ettiği strateji ortağın sert eleştirilerine rağmen Türkiye neden 2,5 milyon dolara S-400 aldı?

Alman haber sitesi Die Welt'te yayınlanan Boris Kalnoky imzalı yazıda, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'ne pahasına olursa olsun' Rusya yapımı S-400'leri almasının sebebine değinildi.

Kalnoky "Erdoğan Rus füzeleriyle Batı'yı vurdu" başlıklı yazısında, Türkiye'nin bu kararının "geri dönüşü olmayacak nokta" olduğunu ve bundan sonra müttefik saflarından ayrılabileceğini öne sürüyor.

Yazıda, Türkiye'nin Rusya'yı Ortadoğu'daki meselelerde müttefik olarak gördüğünü ve NATO ile ABD'nin eleştirisine rağmen anlaşmaya sadık kalmasının sebebinin bölgede ABD'ye kıyasla Rusya'nın daha etkin olması olduğu ileri sürüldü.

Söz konusu ittifakın sebebi ile ilgili makalede geçen bir başka nokta ise, Türkiye ABD yapımı Patriot'ları almış olsaydı bile 2016'da yaşadığı darbe girişiminde Türk parlamentosunun bombalanması sırasında -ve bunun gibi durumlarda- ABD'nin  sistemi uzaktan kapatılma ihtimalinden endişe duymasıydı.

Son zamanlarda Donald Trump'ta Türkiye'ye Patriot sistemi satmayan Obama yönetimini suçlayarak Türkiye'ye adil davranılmadığını ileri sürmüştü. 

Birkaç ay önce ABD Türkiye'ye 3.5 milyon dolarlık Patriot anlaşması sunduysa da Ankara, Aralık 2017'de Rusya ile imzaladığı anlaşma kadar iyi şartlar taşımadığı için bu teklifi kabul etmedi.

S-400 füze savunma sistemlerinin ilk etaplarının Ankara'ya inmesi ile birlikte tartışmalar şiddetlenirken Türkiye, sistemlerin NATO ittifakı için herhangi bir tehdit oluşturmadığını ileri sürdü. Ancak NATO ve ABD Türkiye ve Rusya arasındaki ittifakı şiddetle eleştirdi ve Patriot sistemlerinin alınması gerektiğini ve F-35 anlaşmasının dondurulacağını yönünde açıklamalar yaptı.

Son günlerde Bloomberf, ABD Başkanı Donald Trump'ın ekibinin kararı ile önümüzdeki hafta sonunda Ankara'ya yönelik yaptırımların duyurulacağını belirtti.

Kaynak: Haber 7

banner53
Yorumlar (5)
FİKO ŞEKER FABRİKALARI 2 yıl önce
TÜRKİYE Yİ SİZ KENDİNİZ RUSYA YA ÇİNE İTTİNİZ amerika ve avrupa TÜRKİYE DE ANKET YAPİN BAKALIM EN GÜVENİLİR DEVLET OLARAK KARŞINIZA MÜTEFİKLERİMİZZZ Mİ YOKSA RUSYA MI OLCAK TÜRK HALKININ MÜTTEFİK DEDİKLERİMİZİN BİZİM DÜŞMANIMIZ OLDUĞUNU BİLİYOR...
Yiğit 2 yıl önce
F35 çöp bir sistemdir. ABD Türkiye için düşünceleri belli. PKK açıktan desteği her alandaki hasmane tutumu onlarla iş yapılmayacağını göstergesidir. Hele en önemlisi hala fetö serefsizini saklası Türkiye en büyük ihanetidir. Öfke eken fıtına biçer abd. Ne oldum değil ne olacam deyecen biz bunları unutmayız vesselam
eren fidan 2 yıl önce
abd s-400 lerin alınması halinde f-35 leri vermiyor. sebebi şu : türkiye hem f-35 lere hemde s-400 lere sahip olursa bunşarı birbirlerine karşı test edecektir. bu durumda abd nin sözde görünmez uçakları s-400 ler tarafından tespit edilirse bu uçakları artık stealth yani görünmez olarak satamaz. bu f-35 lerin değerini inanılmaz şekilde düşürür. bu sebeple abd f-35 leri türkiyeye bu şartlarda vermek istemiyor.
Şaban Balkan 2 yıl önce
abd avrupa butun pisliklerin altından siz cıkıyorsunuz...katillik islami teroru kuran milyonlarca insanın katleden sözde batı gelişmiş hepinizin Allah belasını versin
Ömer Satılmış 2 yıl önce
Savunma amaçlı alınan s 400 füzeleri nin tehtit unsuru gibi özellikle batıya karşı bir saldırı aracı imiş gibi göstermek dürüstlük ten uzak bir beyan dır. Malum bahse konu füzeler savunmayı sağlayan bir koruma kalkanıdır. Suriye israil İran bolgede istikrarı bozan unsurlar olarak dururken Türkiye nin savunma ihtiyacını tedarik etmesi kadar doğal ne olabilir.Bu gün batı ülkelerinden Abd. başta olmak üzere terör konusunda ikiyüzlü bir siyaseti yürütmekte ısrarcı olmaları onların terörle içli dışlı olmaları müttefiklik yalanının içi boş bir aldatmaca olduğu bilinmekle beraber hala Türkiyen nin sorumlulukları bağlamında uyuşturucu trafiğini engelleyen, mülteci göçünü tutmaya çalışan nato ya bağlı konumunu sürdüren bir ülke olarak tüm batı ülkeleri nezdinde saygıyı hak etmesi gerekirken yaptırım söylemleri Türkiye yi mevcut ekseninden çıkarmaya sebep olsada hala ülkemiz soğukkanlılığını korumaktadır.Müttefiklik maskesi altında geçmişten gelen yayılmacı emperyal hasmane tutumdan vazgeçmezse bu iki yüzlü yaklaşımın uzun süre sürdürülebilir bir yanı kalmaz.
Türkiyen in ekonomik verilerine bakarak iştahı artan sırtlanlar gibi Türkiye ye bakışını değiştirenler unutmasınlar ki kut ül amare de Çanakkalede istiklal harbinde yurdumuza fütursuzca saldıranlar tarih önünde düştükleri hezimeti unutmamalılar.
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü