banner39

Alman medyası, Ergenekon kararlarını eleştirdi

Alman medyası, Ergenekon sanıklarına çok yüksek cezalar verildi yorumunu yaparak, duruşmayı Erdoğan'ın şovu olarak lanse etti.

Avrupa 06.08.2013, 13:37 06.08.2013, 14:06
Alman medyası, Ergenekon kararlarını eleştirdi

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman basınında Ergenekon davasında alınan kararlar geniş bir şekilde yer almamakla birlikte, önemli Alman gazete ve dergileri tarafından yapılan yorumlarda, verilen cezaların çok yüksek olduğu ve yapılan duruşmanın Başbakan Tayyip Erdoğan'ın bir şov duruşmasına dönüştüğü ifade edildi.

Sanıklar hakkında bilgilerin verildiği haberlerde, Ergenekon'un anlamına da yer verilerek ceza alanların, aralarında bir yargıcın ve Hristiyan azınlık temsilcisinin de öldürüldüğü cinayetleri işleyen gizli bir örgüt olduğu belirtildi. Türk Başsavcılığının da bu tür eylemlerle Ergenekon'un ülkede karışıklık çıkararak askeri müdahaleye zemin hazırlamaya çalıştığı iddiasıyla hareket ettiği vurgulandı.

Mahkeme önünde yapılan gösterilerden de bahseden haberlerde göstericilerin hükümetin muhaliflerini sindirmek için böyle bir mahkeme yapıldığını öne sürdükleri aktarıldı. Başsavcıların mahkeme izni olmadan dinlenen telefon görüşmelerini ve mahkemeye gelmelerine bile gerek kalmadan ifadelerina başvurulan tanıkların verdiği bilgileri delil olarak kullanmalarının da eleştirildiği aktarıldı.

SPİEGEL DERGİSİ: ERDOĞAN HESAPLAŞIYOR

Haftalık 'Spiegel' dergisinin konuyla ilgili haberinde öncelikle Ergenekon davası sanıklarında Ahmet Şık öne çıkarılarak 'İmam'ın Ordusu' isimli kitabı hakkında bilgi verildi. Ergenekon davasının sembolü haline gelen Şık'ın kitabında Fettullah Gülen'in çalışması hakkında bilgi verdiği ve nasıl devlet içinde yerleştiğinin anlatıldığı, bu çalışmaları ortaya çıkardığından dolayı Şık'ın Ergenekon'la bağlantısı olduğu gerekçesiyle tutuklandığı belirtildi.

Bir yıl sonra Ahmet Şık'ın serbest bırakıldığı bildirilen haberde, onlarca meslektaşının ise yargılanmalarının devam ettiği vurgulandı. Şık aleyhinde bir delil bulunmadığı halde AK-Parti iktidarını etkilediği öne sürülen Gülen grubunun çalışmalarını ortaya çıkarmasından dolayı tutuklandığı iddia edildi.

Ergenekon örgütünün ortaya çıkmasını sağlayan asıl kişinin 'liberal Taraf' gazetesi Genel Yayın Müdürü Ahmet Altan olduğu ifade edilen haber yorumda, Erdoğan'a karşı darbe planlarını ilk onun ortaya çıkardığı kaydedildi.

Spiegel haberinde Altan'ın halen Ergenekon isimli bir örgütün bulunduğuna inandığı, ancak artık bunun Erdoğan tarafından kötüye kullanıldığını düşündüğü belirtildi. Altan'ın hükümeti her eleştiren kişiye terörist gibi bakıldığı fikrini taşıdığı ifade edildi. Spiegel, Erdoğan'ın 'cadı avı'nın Ergenekon davasının değerini düşürdüğünü, Altan'ın ifadesi ile yüzyılın davasının 'maskaralığa' dönüştüğünü iddia etti.

Alman dergisi Türkiye'de terör suçundan dolayı hapsedilenlerin sayısının da Çin'dekinden iki misli daha fazla olduğunu öne sürdü. Erdoğan'ın 2006'da iktidara gelmesinden sonra karşı terör kanununun sertleştirilmesiyle, 2005'te tutuklu bulunan terörist sayısının 275'ten 2009 yılına kadar 6 bin 345'e yükseldiği belirtildi.

FOCUS DERGİSİ: ESKİ GENERALLER HAPSEDİLDİ

Haftalık 'Focus' dergisi, 'Türkiye'de gizli örgüt. Eski generaller hapsedildi' başlığıyla verdiği haberde Ergenekon davası hakkında geniş bilgiler verdikten sonra, Türk polisi tarafından göstericilerin nasıl engellendiğini anlattı.

SÜDDEUTSCHE ZEİTUNG: GENEL KURMAY BAŞKANINA MÜEBBET HAPİS

Almanya'nın önemli günlük gazetelerinden 'Süddeutsche Zeitung' internet sitesinin ilk sayfasında Ergenekon davasına yer vermedi. İç sayfalarda yeralan haberde ise eski Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ'a verilen müebbet hapis cezasını öne çıkardı. Davada alınan ilk kararların ayrıntıları aktarılan haberde özellikle Erdoğan hükümetine karşı darbe planları yapıldığı gerekçesiyle davanın görüldüğü ve ağır hapis cezalarının verildiği vurgulandı. Davayı protesto eden göstericilere karşı da sıkı güvenlik önlemleri alındığı ve polisin biber gazı kullandığı bildirildi.

DİE WELT: ERDOĞAN'IN ŞOV DAVASINDA MERHAMETSİZCE HESAPLAŞMA

Yine Almanya'nın önemli gazetelerinden 'Die Welt' de ilk sayfalarında yer vermediği Ergenekon davasını Başbakan Erdoğan'ın 'merhametsizce' bir hesaplaşması olarak yorumladı. Gizli bir örgüt, güçlü generaller ve gizemli planların, Ergenekon duruşmasını oluşturmak amacıyla kullanıldığı öne sürülen haberde, 'sözde' komplocuların çok sert bir şekilde cezalandırıldıkları ifade edildi.

Erdoğan'ın Mısır'da Mursi'nin askeri müdahele ile görevden uzaklaştırılmasını eleştiren sözlerinin de tekrarlandığı haberde, bu sözlerle Erdoğan'ın, 'gariban' İslami hükümetlerin, Allah'a inanmayan Uluslar arası komplolara alet olan generaller ve batılı güçler tarafından sıkıştırıldığı mesajını vermek istediği iddia edildi. Aynı komplo teorisinin Ergenekon davasında da kullanıldığı belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?