banner39

Alman medyası Frankfurt'taki gösterilere tepkili

Almanya'nın Frankfurt şehrinde Avrupa Merkez Bankası EZB'ye karşı yapılan gösterilerde onlarca kişi yaralandı, polis arabaları yakıldı, polis göstericilere karşı orantısız şiddet kullandı.

Avrupa 19.03.2015, 11:20 20.03.2015, 14:11
Alman medyası Frankfurt'taki gösterilere tepkili

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Avrupa'nın para merkezi Frankfurt am Main şehrinde dün Avrupa Merkez Bankası'nın (EZB) açılışını protesto eden kapitalizm karşıtı gösteriler Alman medyası tarafından eleştirildi. Alman basınında dünkü olaylarla ilgili yapılan haber yorumlarda, göstericilerin haklı olabilecekleri, ancak onlarca kişinin yaralandığı ve polis araçlarının yakıldığı taşkınlıkların Avrupa değerlerini yokettiği vurgulandı.

Polisin aşırı şiddet kullandığı çatışmalarda, 94'ü polis olmak üzere 220 kişinin yaralandığı bildirildi. Göstericiler kurdukları barikatları ve polis otolarını ateşe verirken, polis de su sıkıcı araçlar, jop ve gözyaşartıcı bomba kullandı. 350 gösterici polis tarafından gözaltına alındı.

Özel haber televizyon kanalı Alman n-tv'nin internet sitesinde yapılan yorumda, EZB'ye karşı tepkinin doğru olduğu dile getirilmekle birlikte, atılan kinayeli 'Teşekkürler, Göstericiler!' başlığıyla olaylar kınandı.

Göstericilerin dile getirdiği problemlerin asıl sorumlusunun EZB olmadığı ifade edilen Benjamin Konietzny'nin yorumunda, hasta bir sistemin ne bir posta adresi bulunduğu, ne de başında bir kişinin varolduğu kaydedildi.

Konietzny, Almanya'da mültecilerin, yabancıların ve yalancı medyanın sorumlu tutulmadığı bir gösteriye binlerce kişinin katılmasının sevindirici olduğunu ve hergün kazanç peşinde koşan büyük bankalara, bir türlü tatmin edilemeyen ekonomik büyüme hırsına karşı halkın tepkisiz kalmadığını ortaya koyduğunu belirtti. Ayrıca tasarruf diktatörlüğünü protesto eden ve adil bir Avrupa taleb eden binlerce kişinin sokağa çıkmasından da memnun olduğunu vurguladı.

Haftalık Stern dergisinde bol resimli kısa metinli olarak verilen haberde 'Blockupy' adı verilen göstericilerin Frankfurt'u kaosa sürükledikleri, daha önce polis tarafından öne sürülen ve eleştirilen 'İç savaş seneryoları'nın gerçeğe dönüşmesini sağladıkları bildirildi. Stern dergisinin internet sayfasında yeralan videoda göstericiler adına konuşan bir sözcü, polisin sert tutumunu ve polise yapılan saldırıları eleştirerek, kendilerinin barışçı ve sakin bir gösteri yapmayı amaçladıklarını dile getirdi.

'Süddeutsche Zeitung' gazetesinde yeralan habere 'Mantıklı bir protesto! Aptalca bir öfke!' başlığı atıldı. Heribert Prantl isimli bir gazeteci tarafından yapılan göstericilerden yana bir yorumda, Avrupa'da insan onurunu ve ulusal onuru yokeden tasarruf politikalarına karşı daha fazla protestolar yapılması gerektiği vurgulandı. Aynı sayfada yeralan gösteri karşıtı Nikolaus Piper'in yorumunda ise 'çocukca' gördüğü protestoların saçma olduğu ve bundan vazgeçilmesi gerektiği kaydedildi.

'Zeit Online'ın haberinde 'Bu ateşler haklı değildi' başlığı atılarak, solcuların yaptığı gösteriler eleştirildi. Blockupy'nin şiddet yanlısı olmadığı dile getirilmekle birlikte Frankfurt'ta çıkan olayların solcuların temelden şiddet problemi bulunduğunu gösterdiği iddia edildi.

SİYASİLERDEN İLK TEPKİ FEDERAL ADALET BAKANINDAN

Federal Adalet Bakanı Heiko Maas, Frankfurt'ta çıkan olaylardan sonra Twitter'de yazdığı mesajlarda gösteri hakkının suistimal edildiğini, kim bunu yaparsa kanunun sertliğini hissedeceğini bildirdi. Polise karşı şiddetin hiçbir şekilde haklı görülemeyeceğini ifade eden Maas, herkesin EZB gibi kurumları eleştirme hakkı bulunduğunu, ancak vandalizmle politik fikir mücadelesinin tüm sınırlarının aşıldığını vurguladı.

Federal Polis Sendikası GdP'nin Başkanı Oliver Malchow, Frankfurt'taki gösterilerde ağır suçların işlendiğinden bahsederek, böyle durumlarda 'gösterici' kavramının yanlış kullanıldığını söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?