Alman medyası PKK yasağı kalksın

Almanya'da yayınlanan 'Die Tageszeitung' isimli gazetede yayınlanan bir makalede, PKK yasağının Almanya'da kaldırılması istendi.

Avrupa 03.09.2014, 17:28 03.09.2014, 18:27
Alman medyası PKK yasağı kalksın

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da sol görüşlü gazetede yayınlanan makalede, Christian Jakob isimli gazeteci, Alman Federal hükümetinin Kuzey Irak'taki Peşmergelere silah gönderme kararına değinerek, bu silahlardan Peşmergelerin PKK'ya da verebileceğini öne sürdü.

'Die Tageszeitung' (taz) isimli gazetede yayınlanan makalede, artık PKK'nın da değişerek demokratikliştiği, bu yüzden 1993'ten beri Almanya'da uygulanan yasağın kaldırılması taleb edildi. Silah yardımı gönderilmesinin bölgedeki Kürtlerin artık güvenilebilecek istikrarlı kişiler olduğunu gösterdiğini ifade eden Jakob, PKK'ya bağlı Almanya'daki KCK 'Kürdistan Toplumu Birliği' derneğinin yasağına son verilmesi gerektiğini savundu.

Alman gazeteci, Suriye'de Esad'a karşı savaşan PKK'lılardan da sözederek, bunların Rojava bölgesinde Esad rejimine karşı savaştıklarını, bir taraftan da İslamcı muhaliflere mesafe koyduklarını belirtti. Kuzey Irak'taki Kürt Özerk bölgesinde de istikrarın sağlandığını ve Alman hükümetinin de güvendiği için silah ve askeri malzeme gönderme kararı aldığını kaydetti.

Jakob, Aponun da artık bağımsız bir devlet peşinde olmadığını, demokratik bir konfederasyon içinde bölgesel otonomi istediğini ifade etti. Ayrıca Türkiye'deki Kürtlerin, bölgesel otonomiyle birlikte, Suriye ve Irak'taki diğer Kürtlerle daha sıkı bağlar kurmak istediklerini belirtti.

Türkiye'nin de artık 2013'ten bu yana Kürlterle barış görüşmeleri yaptığını dile getiren Alman gazeteci Jakob, Almanya'nın PKK yasağını, NATO partnerine karşı bir jest olarak koyduğunu, Türkiye'nin bile sert tutumunu artık bırakırken, Almanya'da yasağın devam etmesinin anlamsız olduğunu vurguladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?