banner15

Alman medyası: Türk lirası değer kaybediyor

Alman medyası Türk lirasının her geçen gün daha fazla değer kaybettiğini, ülkede ithal malların fiyatlarında büyük artış görüleceğini öne sürdü

Alman medyası: Türk lirası değer kaybediyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın birinci televizyonu ARD’nin haber programı ‘tagesschau’ internet portalında yapılan bir yorumda Türk lirasının giderek değer kaybettiği ve bunun da Türk ekonomisini büyük bir başarısızlığa sürükleyebileceği iddia edildi.

ARD Radyosu İstanbul muhabiri Steffen Wurzel tarafından verilen haberde 1 Avro’nun 2,55 liraya çıktığı, doviz bürosu işletmecilerinin son günlerde Türk lirasında kayıp yaşandığını söyledikleri aktarıldı.

Yılbaşından bu yana Türk lirasının yüzde 25 değer kaybettiği belirtilen haberde, on yıldan beri sürekli büyüyen Türk ekonomisinin dışardan akan döviz sayesinde bu gelişmeyi gösterdiği iddia edildi. Ekonomi uzmanı Mustafa Sönmez’in sözlerine yer verilen haber-yorumda Sönmez’in artık yabancı yatırımcıların da Türkiye’den çekilmeye başladığını, bunun da döviz kurlarını olumsuz etkilediğini ifade ettiği belirtildi.

Sönmez’in tesbitlerine göre Türkiye’nin ihracat ve ithalat arasındaki açığının büyümesi yabancı yatırımcıları korkuttuğundan çekilmeye başladılar. Bunun çok sağlıksız bir ekonomik gelişme olduğunu iddia eden Sönmez, böyle devam ederse ülkede büyük bir ekonomik krizin yaşanabileceğini söylemiş.

Alman televizyonunun internet portalinde verilen haberde yine Sönmez kaynak gösterilerek Türk lirasının döviz kaybetmeye devam etmesi halinde ‘300 milyar Dolar’dan fazla olan borcunu’ geri ödemekte büyük zorluklarla karşılaşacağı tahmin ediliyor. Ayrıca ithalata bağımlı olan Türkiye’nin kur farklarının artmasıyla enerji ve yabancı hammaddeyi daha pahalıya alacağı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2011, 17:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35