banner15

Alman medyası: 'Türkiye ateşle oynuyor'

Alman medyası Türkiye’nin İsrail’e karşı tavrına dikkat çekerek, Türkiye’nin ateşle oynadığını iddia etti

Alman medyası: 'Türkiye ateşle oynuyor'

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın önde gelen haber kanallarından n-tv’nin internet sitesinde yeralan bir yorumda Türkiye ile İsrail arasındaki gerginliğe dikkat çekilerek, Türkiye’nin ateşle oynadığı iddia edildi. İki ülke arasındaki kavganın sadece Ortadoğu’nun istikrarı için değil, aynı zamanda NATO üyesi Türkiye’nin İsrail’le savaşa girmesi halinde Almanya için de tehlikeli bir duruma yolaçabileceği öne sürüldü.

Türkiye’nin haftasonu açıkladığı tedbirlerde Türk savaş gemileri eşliğinde Gazze’ye yardım gönderilebileceğinin bildirilmesi Alman medyasını endişelendirdi. İsrail’in uluslararası hukuka göre kendi güvenliği için gerekirse uluslararası sularda da askeri müdahale hakkının bulunduğu savunulan haberde Gazze’ye yardımın ancak İsrail’in izniyle mümkün olabileceği belirtildi.

Mavi Marmara gemisiyle Gazze’ye yardım götüren aktivistlerin bir yandan çantalarında oyuncak ve şahsi ilaçlarının dışında hiçbir şeyin bulunmadığı bildirilen yazıda, diğer taraftan bu cümlenin peşinde, bu kişilerin İsrail’in ‘meşru engelleme’sini şiddet yoluyla kırmak istedikleri iddia edildi.

N-tv Ortadoğu muhabiri Ulrich W. Sahm tarafından kaleme alınan yorumda, Türkiye’nin savaş gemileri eşliğinde Gazze’ye yardım gönderme niyeti  ateşle oynamak olarak görüldü ve bu durumun İsrail ile NATO ortaklarını karşı karşıya getirebileceği ileri sürüldü. Ayrıca Türk başbakan Tayyip Erdoğan’ın Arap ve İslam aleminde lider bir millet olma stratetijisi takip ettiği, AB’nin adeta hakaret eder gibi Türkiye’yi geri çevirmesinden sonra Türk hükümetinin İran ve Suriye’ye yönelerek, radikal Hamas hareketi ile ittifak kurduğu kaydedildi.

Sahm tarafından öne sürülen teze göre, İsrail’in Türkiye’ye saldırması durumunda NATO partneri Almanya da deniz kuvvetleri ile Türkiye’nin yanında İsrail’e karşı savaşmak zorunda kalacak.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2011, 14:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35