banner15

Alman milletvekili, Snowden'la görüştü

Yeşil Alman milletvekili Ströbele, Rusya'da Snowden'la görüştü, Snowden Almanya'ya yardım edeceğini söylemiş.

Alman milletvekili, Snowden'la görüştü

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Parlamento üyelerinden Hans-Christian Ströbele, Moskova'ya giderek gizli bir yerde Amerikan istihbarat uzmanı Edward Snowden'la görüştü. Görüşmede Snowden, Federal Alman hükümetine, Federal Parlamentoya ve Federal Başsavcılığa hitab eden bir mektup verdi.

Alman birinci televizyonu ARD'ye konuşan Ströbele, Snowden'ın NSA'nın faaliyetleri konusunda çok şey bildiğini açık bir şekilde belli ettiğini, NSA ve yöneticisi Alexander'in konunun açıklığa kavuşmasına engellediği sürece, Almanya'ya gelerek ifade vermeye hazır olduğunu söylediğini belirtti.

Snowden'a Moskova'da da ifade verebileceğini söyleyen Ströbele, yaptığı görüşmenin ayrıntılarını Federal Parlamentonun kontrol heyeti ile yapacağı özel oturumda anlatacağını bildirdi.

Yeşiller Partisi milletvekili Ströbele, Snowden hakkındaki izlenimlerini anlatırken onu tekrar hukuki ortamın oluşması için sahip olduğu bilgileri açıklamaya gayret gösteren biri olarak gördüğünü söyledi.

Moskova'da yapılan görüşmenin yeri çok gizli tutuldu. Zira ABD, Snowden hakkında vatana ihanet suçundan dolayı tutuklama emri çıkardı. Alman Federal Adalet Bakanlığının bildirdiğine göre Amerikan hükümeti, Almanya'ya geldiği takdirde ABD'ye teslim edilmesi için bir yazı gönderdi.

AVUKATI: SNOWDEN BİR YERE GİDEMEZ

Edward Snowden'ın Alman Başbakan Angela Merkel'in cep telefonunun NSA tarafından dinlenmesi konusunda bilgi verip veremeyeceği şüpheli görülüyor. Snowden'ın avukatı Anatoli Kutscherena, müvekkilinin Rusya'da ilticasının kabulü için öngörülen, daha fazla gizli bilgi vermeme şartını kabul ettiğini belirtti.

Interfax haber ajansına konuşan Kutscherena, Snowden'ın Almanya'ya gitmesinin de sözkonusu olamayacağını söyledi. Avukat, Snowden'ın Rusya'yı terketmesi halinde iltica hakkını kaybedeceğini bildirdi.

Alman Sol Parti'nin talebi üzerine hazırlanan Federal Parlamento Bilirkişi raporunda ise Snowden'ın Almanya'ya gelmesi halinde kendisine oturum verilebileceği, insan haklarının çiğnendiği gerekçesi ve politik menfaatler icabı da ABD'ye teslim edilmeyeceği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2013, 12:26
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48