Alman milletvekillerine daha ucuz makam arabası

Alman federal parlamento üyeleri artık bundan böyle makam arabası olarak Mercedes yerine daha iktisatlı VW ve Audi kullanacaklar.

Alman milletvekillerine daha ucuz makam arabası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İlkbahardan itibaren Alman Federal Parlamentonun makam arabaları, artık Mercedes yerine daha ucuza malolan, daha az yakıt harcayan VW ve Audi marka otomobillerden oluşacak. Federal Parlamentoya araba temin eden 'RocVin' isimli şirket, 'Die Welt online' ve 'Berliner Morgenpost' isimli gazetelerde çıkan haberleri onaylayarak, makam arabası konusunda radikal değişikliklere gidileceğini ve bundan böyle çevre dostu arabaların kullanılacağını bildirdi.

Mayıs ayından itibaren Berlin şehri sınırları içindeki seferler için, Alman parlamenterlere Mercedes E sınıfı lüks otomobil yerine, hava gazı ile çalışan VW Passat model ve mazotla çalışan Audi A6 model araba verilecek.

RocVin Genel Müdürü Torsten Diehl, yeni araçların kilometre başına ortalama 119 gram karbondioksit gazı çıkardıklarını, orta vadede bunu 95 grama düşürmek istediklerini söyledi.

Alman Federal Parlamentosunda Başkan, Başkan Yardımcısı ve tecrübeli 23 milletvekilinden oluşan 'Yaşlılar Konseyi', 2009'da makam arabalarının kilometre başına 140 gramdan fazla karbondioksit çıkarmaması kararı almıştı.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2014, 17:50
banner53
YORUM EKLE

banner39