banner39

Alman muhafazakarlar AB'ye daha sıkı kontrol istiyor

Almanya'nın Bavyera Eyaletindeki güçlü muhafazakar parti Hristiyan Sosyal Demokrat Parti CSU, AB'yi daha sıkı kontrol edebilmek için yeni bir yüksek mahkemenin kurulmasını öneriyor.

Avrupa 24.04.2014, 18:23 24.04.2014, 18:23
Alman muhafazakarlar AB'ye daha sıkı kontrol istiyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Mayıs ayında yapılacak AB Parlamentosu seçimleri için kampanya çalışmalarına devam eden Hristiyan sosyal demokratlar, Brüksel'de daha az kural belirlenmesini istiyorlar. Bavyera'nın güçlü partisi CSU, hazırladığı 'Avrupa Planı'nda AB Komisyonunun yarıyarıya küçültülmesini taleb ediyor. Böylece Komisyon yeni belirleyeceği kuralları yalnızca AB Parlamentosu ya da Konseyi'nin talimatıyla kararlaştırabilecek.

CSU programında insanları yaşadıkları bölgelerde doğrudan ilgilendiren, içme suyu, ulaşım gibi konuların tamamının AB müdahalesine karşı korunmasını öngörüyor. Bu kapsamda AB'nin yetkilerini aşmadığının kontrol edilebilmesi için de muhafazakar parti tarafından yeni bir Avrupa Yüksek Mahkemesi kurulması teklif ediliyor. Önümüzdeki yürütme döneminde CSU, AB'ye daha fazla yetki verilmemesini, tam tersine üye devlet yönetimlerine daha fazla yetki verilmesini istiyor.

Üye ülkelere ve bölgelere daha fazla saygı gösterilmesini taleb eden CSU, örneğin güçlü olduğu Almanya'nın Bavyera Eyaletinde genleriyle oynanmış mısır üretimi konusunda eyalet olarak kendilerinin karar vermesi gerektiğini düşünüyor.

'TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMELER SONA ERSİN'

CSU Genel Sekreteri Andreas Scheuer, basına yaptığı açıklamada, hazırladıkları programda Avrupa'ya 'evet' dediklerini ancak beraberinde kalın bir 'fakat' sözünü de eklediklerini belirtti. Scheuer bu 'fakat'ın son yıllarda giderek büyüdüğünü, AB'nin küçük şeylerle uğraşmak yerine büyük işlere bakması gerektiğini söyledi.

CSU programda, AB'nin önümüzdeki senelerde genişletilmesine de karşı çıkılarak gelecek yürütme döneminde hiçbir yeni ülkenin üyeliğe alınmasını istemiyor. Türkiye ile görüşmelere de perspektif yetersizliğinden dolayı son verilmesi taleb ediliyor. Ukrayna'nın üyeliği için de perspektif bulunmadığı belirtiliyor.

Almanya'daki yabancıların durumuna da değinilen Avrupa planında, bu ülkede haksız yere sosyal yardım alanların bir daha ülkeye sokulmamak üzere yurtdışı edilmeleri isteniyor. Avro üyelerinden birliği terk etmek isteyenlere de bu yönde imkan verilmesi öneriliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?