Alman muhalefet ABD ile görüşmenin durdurulmasını istiyor

Alman ana muhalefeti başbakan adayı Steinbrück, NSA skandalının yeterince açıklığa kavuşmadığını öne sürerek ABD ile serbest ticaret antlaşması görüşmelerinin durdurulmasını taleb etti.

Alman muhalefet ABD ile görüşmenin durdurulmasını istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman birinci televizyon kanalı ARD ile bir mülakat yapan Sosyal Demokrat Parti SPD'nin başbakan adayı Peer Steinbrück, NSA skandalı nedeniyle Amerikalılarla transatlantik ortak ticaret antlaşması görüşmelerinin durdurulması gerektiğini söyledi. Steinbrück, 'Alman hükümet dairelerine ve AB kurumlarına Amerikalılar tarafından dinlenmek üzere böcek yerleştirilip yerleştirilmediği ve dinlemelerin devam edip etmediği konusu açıklığa kavuşuncaya kadar görüşmeler durdurulmalıdır.' dedi. Alman politikacı, Amerikalıların Alman şirketlerine ait gizli ekonomik bilgileri de alıp almadıklarını bilmek istediğini belirtti.

AB ile ABD arasındaki transatlantik ticaret antlaşması için görüşmeler Temmuz ayında başladı, ancak Amerikan istihbarat örgütü NSA ile ilgili ortaya çıkan bilgiler görüşmelere gölge düşürmüştü.

Alman Başbakan Angela Merkel'i de eleştiren Steinbrück, milyonlarca bilginin çalındığı ortaya çıkan bir skandal karşısında Alman hükümetinin bekleyemeyeceğini, birçok konunun açıklığa kavuşturulmadığını söyledi.

SPD başbakan adayı Steinbrück, Federal hükümetin Avro kurtarma politikasına da değinerek, Yunanistan'a 3. bir yardım paketi programının ortaya çıkmasının, şimdiye kadar yapılan kurtarma çalışmalarının başarısızlığını gösterdiğini belirtti. Steinbrück, Merkel'le büyük koalisyon kurmayı düşünmediğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2013, 11:55
banner53
YORUM EKLE

banner39