Alman muhalefet: Libyalı mülteciler bize gelsin

Yeşiller ve SPD, Libya’da devam eden savaştan dolayı acil yardım olarak Almanya’nın 1000 Libyalı mülteciyi kabul etmesini talep etti

Avrupa 23.03.2011, 15:28 23.03.2011, 15:28
Alman muhalefet: Libyalı mülteciler bize gelsin

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’da yayınlanan ‘Osnabrücker Zeitung’un haberine göre Yeşiller’in uyumdan sorumlu sözcüsü Memet Kılıç, hükümetin Libya’daki isyancıların cesaretini övmesinin ve Kaddafi’yi kınamasının yeterli olmadığını söyledi. Libya krizinden kendisini dışarda tutan hükümeti eleştiren Kılıç, hava sahasına yasak konusundaki çekimser tutumundan sonra Almanya’nın Libya’daki insanlar için sorumluluk üstlenmesini talep etti.

Yeşiller, Almanya’da mültecilerin kabul edilmesinden sonra AB’de mantıklı bir dağıtım sisteminin geliştirilerek Kuzey Afrika’dan gelen mülteci akımının üstesinden gelinmesini istiyor.

Sosyal Demokrat Parti SPD içişleri uzmanı Sebastian Edathy de benzer ifadeler kullanarak, hükümetin Kaddafi’ye karşı savaşan direnişçilerden sadece memnun olduğunu dile getirmenin yeterli olmadığını belirtti. Libya’da felakete maruz kalan insanların yalnız bırakılmaması gerektiğini kaydeden Edathy, Avrupa’nın nüfusu en kalabalık ülke olarak Kuzey Afrika’dan gelecek mültecileri kabul etmek bakımından daha çok istekli olması gerektiğini savundu.

Ayrıca Edathy, AB ülkelerinde ilticaları kabul edilen kişilerin, nüfuslarına göre 27 ülke arasında dağılımı için yeni bir Avrupa kontenjan yönetmeliğinin geliştirilmesi gerektiğini bildirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?