banner39

Alman muhalefet Merkel'i korkaklıkla suçladı

Alman Sol Parti Parlamento grup başkanı Gysi, Federal hükümeti NSA konusunda ABD'ye karşı korkak olmakla suçladı.

Avrupa 09.06.2014, 13:00 09.06.2014, 13:00
Alman muhalefet Merkel'i korkaklıkla suçladı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Amerikan istihbarat örgütü NSA'nın Federal Başbakan Angela Merkel'in cep telefonuna kadar, milyonlarca Alman vatandaşının telekomünikasyon faaliyetlerini takip ve kayıt altına alma faaliyetlerinin açıklığa kavuşturulması için Federal Parlamento tarafından bir NSA araştırma komisyonu kurulmuştu. NSA Komisyonunda, Amerikan istihbarat uzmanı Edward Snowden'ın Almanya'ya getirilerek tanık ifadesi alınmasına Federal koalisyon hükümet ortakları Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU ile Sosyal Demokrat Parti SPD karşı çıkarak, Snowden'ın Moskova'da dinlenmesine karar verdi.

Alman Sol Parti Parlamento grup başkanı Gregor Gysi, hükümetin bu tutumunu eleştirerek ABD'ye karşı korkak davrandığını belirtti. Almanya'nın Sesi Radyosuna konuşan Gysi, Federal hükümetin ABD yönetimine karşı ahlaki bir korkaklık içinde bulunmasından daha kötü bir durumun olamayacığını ifade etti.

Yeşiller Partisinden Hans-Christian Ströbele 'Passauer Neue Presse' isimli gazeteye verdiği demeçte, Başbakan Merkel'in ABD'ye gerekli soruları yöneltmeye cesaret edemediğini söyledi. Ströbele, Federal Başsavcı Harald Range'nin NSA hakkında, Merkel'in cep telefonu dinlenmesiyle ilgili inceleme başlatmasının küçük bir adım olduğunu belirterek, Snowden'ın Moskova'da kısıtlanmadan dinlenmesinin mümkün olmadığını kaydetti. Federal Başsavcının Snowden'ın Almanya'ya getirilmesi taleblerini desteklemesini umduğunu bildirdi.

Gysi, CDU/CSU ile SPD temsilcilerinin Snowden'la Moskova'da görüşme planlarının, şu anda Rusya ile gerginlik gözönüne alındığında, Amerikan istihbarat uzmanının güvenlik sorumluluğunu Rusya Devlet Başkanı Putin'e yüklemelerinin çok garip olduğunu belirtti. Gysi, Snowden'ın Almanya'da tanıklık ifadesinin alınması gerektiğini ve Almanya'da kendisine oturum izninin garanti edilmesi gerektiğini savundu.

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?