banner39

Alman muhalefeti S. Arabistan'a silah ihracatına karşı

Alman muhalif partiler, idamlar nedeniyle Suudi Arabistan'a silah ihracatının derhal durdurulmasını taleb ettiler.

Avrupa 04.01.2016, 11:11 04.01.2016, 11:15
Alman muhalefeti  S. Arabistan'a silah ihracatına karşı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Suudi Arabistan'ın 47 kişiyi idamından sonra Berlin'de açıklama yapan Alman muhalif partileri Yeşiller ve Sol Parti, bu ülkeye yapılan silah ihracatının derhal durdurulmasını taleb ettiler. Yeşiller Partisinden Federal Parlamento Başkan Yardımcısı Claudia Roth, basına verdiği demeçte kendi halkına karşı toplu idam cezası uygulayan ve hiçbir şekilde özgürlük tanımayan bir ülkeyi stratejik bir ortak olarak göstermenin, değerler üzerine geliştirilen bir dış politikayla kesinlikle hiçbir ilgisinin bulunmadığını söyledi.

Almanya'nın bölgede daha fazla istikrarsızlığa izin vermemesi gerektiğini savunan Roth, IŞİD ya da başka bir radikal İslamcı grubun veya teröristlerin ideolojik temelini sağlayan Suudi Arabistan teşvik ediliyorsa, bunun Alman ya da Avrupa çıkarlar politikasıyla bir alakasının bulunmadığını belirtti.

Sol Parti Genel Başkanı Bernd Riexinger de, Suudi Arabistan için insan haklarının içi boş bir sözden fazla bir anlamı bulunmuyorsa, Federal hükümetin Suudi Arabistan'a her türlü silah sevkiyatını derhal durdurması gerektiğini belirtti.

Alman Federal hükümeti geçen yılın ilk yarısında toplam 3,5 milyar Avroluk silah ihracatına izin verdi. Bunun 178,7 milyon Avroluk kısmı Suudi Arabistan'a satılan silahlardan oluşuyor. Konuyla ilgili raporda, tank ve benzeri silahların Suudi Arabistan'a ihrac edilmediği, yalnızca Fransa'nın buraya sattığı zırhlı araçların bazı parçaları ve savaş jetleri, havada ikmal uçakları için gerekli olan bazı parçaların satışına izin verildiği kaydedildi.

Yorumlar (0)
28
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?