banner15

Alman muhalif partilerden yeni iltica paketine tepki

Almanya'da federal koalisyon hükümetinin hazırladığı iltica kanun paketi, muhalif partiler Sol Parti ve Yeşiller tarafından eleştirildi.

Alman muhalif partilerden yeni iltica paketine tepki

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Sosyal demokratlar ve Hristiyan demokratlardan oluşan Alman federal koalisyon hükümeti tarafından, mülteci krizini aşabilmek için hazırlanan kanun paketi muhalif partiler tarafından tepkiyle karşılandı.

Sol Parti Genel Başkanı Bernd Riexinger, mültecileri hızlı bir şekilde geri göndermeyi öngören yeni belirlemelerin, iltica haklarını daha da azalttığını, bu kanunlarla iltica başvurusu yapan insanlara, hukuk devleti prensiplerine aykırı bir muamele yapılması tehlikesi oluşturulduğunu söyledi.

Yeşiller Partisinden Robert Habeck, hazırlanan yeni paketin ne Almanya'ya, ne de insanlara bir faydası olduğunu, yalnızca koalisyonun işine yaradığını belirtti.

Federal koalisyon hükümeti ortakları Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU ile Sosyal Demokrat Parti SPD'nin dün uzlaşmaya vardığı yeni iltica kanunları paketi, iltica başvuru işlemlerinin daha hızlı yapılmasını öngörüyor. Dünkü görüşmelerden sonra bir açıklama yapan Federal Başbakan Angela Merkel, iltica başvurularının kabul edilmesi mümkün görünmeyen mülteciler için Almanya'da 4-5 merkezin oluşturulacağını bildirdi. Bu merkezlerde iltica işlemleri en fazla 3 hafta sürecek.

Yeşiller Partisinin 2017 genel seçimlerinde başbakan adayı olmak isteyen Habeck, federal hükümetin iltica başvurularının genel olarak daha kısa zamanda gözden geçirilerek işlemlerinin tamamlanması yönünde verdiği sözü tutmasını taleb etti. Eyaletlerde mültecilerin dilekçe verebilmek için 6 ay beklediklerini belirten Habeck, federal hükümetin 3 haftada bu işlemi nasıl tamamlamayı düşündüğünün anlaşılmaz olduğunu kaydetti.

Ayrıca gelen mültecilerin ailelerini de getirmelerinin kısıtlanmasını yanlış bulduğunu söyleyen Habeck, bunun ters bir etki yapacağını, hamile kadınların, çocukların ve kadınların Akdeniz üzerinden gelmeyi denemek zorunda bırakılacaklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 11:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35