banner39

Alman muhalifler Merkel'den yeminli ifade istedi

Alman Federal Parlamentosu İstihbarat Denetleme Kurulu, BND skandalı nedeniyle olağanüstü oturum yapıyor, Sol Parti, Merkel'in 'yeminli' ifadesinin alınmasını taleb etti.

Avrupa 04.05.2015, 11:11 04.05.2015, 11:11
Alman muhalifler Merkel'den yeminli ifade istedi

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da ortaya çıkan, dış istihbarattan sorumlu BND ile ilgili skandaldan dolayı, muhalif partilerle, federal koalisyon hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti SPD, Federal Başbakan Angela Merkel'in, Federal Parlamento NSA Komisyonunda sorgulanmasını istiyor.

SPD Genel Başkan Yardımcısı Ralf Stegner, Alman istihbaratı BND'nin Amerikan istihbarat örgütü NSA için Avrupa'da yaptığı casusluk faaliyetlerinin politik sorumluluğunu Merkel'in taşıdığını söyledi. BND'nin NSA ile yaptığı işbirliği Federal Başsavcılık tarafından da soruşturuluyor.

Yeşiller ve Sol Parti, NSA'dan BND'ye verilen internetteki 'selektör' adı verilen arama kriterlerinin bulunduğu listeyi görmek istediklerini belirterek, federal hükümeti mahkemeye başvurmakla tehdit ettiler. BND'nin bu arama kriterleriyle yalnızca Avrupa'da değil, tüm dünyadaki elektronik iletişimi takip ederek, topladığı bilgileri NSA'ya verdiği bildirildi.

Alman istihbaratıyla ilgili geçen hafta çıkan haberlerde, Avrupa'da yaptığı çalışmalarda, stratejik öneme sahip havacılık ve silah holdingi Airbus'u takip etmek ve topladığı bilgileri kaydetmek için de arama kriterleri kullandığı yönünde bilgiler bulunduğu bildirildi.

SPD Genel Başkan Yardımcısı Stegner, 'Handelsblatt' gazetesinin sorusuna verdiği cevapta, Başbakan Merkel'in politik sorumluluk taşıdığını, gerektiğinde NSA Komisyonunda ifade vermek zorunda olduğunu belirtti. Yeşiller milletvekili Konstantin von Notz, Başbakanlık Dairesinin BND'nin NSA ile ortak çalışmalarını yıllardan beri gizlediğini ve sonuçta olayın Merkel skandalına dönüştüğünü, bu yüzden Merkel'in de NSA Komisyonuna gelmesi gerektiğini vurguladı.

Sol Parti meclis grup başkanı Gregor Gysi, Alman birinci televizyon kanalı ARD'ye verdiği demeçte, Merkel'in NSA Komisyonunda yeminli ifade vermek zorunda olduğunu, bunun aynı şekilde Başbakanlık Daire Başkanı için de geçerli olduğunu söyledi. Gysi, bu ikisinin ekonomik casusluk ve vatana ihanet suçlarına ortaklık etmiş olabileceklerini kaydetti.

Federal Başbakanlığın BND'nin NSA ile işbirliğine başladığından ne zamandan beri haberdar olduğu tam olarak açıklanmadı. Alman istihbaratı 11 Eylül 2001'de New York'taki kulelere yapılan saldırılara tepki olarak NSA ile çok geniş kapsamlı bir işbirliği anlaşması yaptı. Bu anlaşma gereği, o tarihten beri BND, Bavyera Eyaletindeki Bad Aibling Dinleme Merkezinde, kriz bölgeleri olarak belirlenen yerlerden bilgi toplamaya başladı. Ancak bu takip ve kayıt işlemleri öncelikle Fransa olmak üzere bazı AB üyesi ülkelere ve AB Komisyonuna yönelik de yapıldı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, BND skandalının iki ülke arasındaki ilişkilere zarar vermediği, Almanya'nın karşılıklı güvenin korunması için elinden geleni yaptığı, casusluk çalışmalarının 2010 yılı öncesine ait olduğu belirtildi.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?