banner39

Alman muhbir, NSU'nun ihtiyaçlarını karşılıyordu

Alman Federal Parlamentosu NSU Komisyonu soruşturmasında, istihbarat muhbiri 'Primus'un ırkçı terör örgütüne sanıldığından daha yakın olduğu ortaya çıktı. Primus, örgüte araba kiralama görevi yapıyormuş.

Avrupa 30.03.2013, 13:25 30.03.2013, 13:25
Alman muhbir, NSU'nun ihtiyaçlarını karşılıyordu

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da ırkçı terör örgütü NSU'nun cinayetlerinde ihmal ve hataların ortaya çıkması için Federal Parlamento tarafından kurulan Komisyon, son elde ettiği bilgi üzerine adeta alarma geçti. 'Primus' takma adıyla iç istihbarat kurumu Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından muhbirlik yapmakla görevlendirilen kişinin, örgüte eylemlerinde kullanmak üzere otomobil kiraladığı sanılıyor.

Primus, uzun yıllar NSU terör hücre evinin ortaya çıktığı Zwickau şehrinde yaşamış ve örgüte yardım eden birçok kişiyi de tanıyormuş. Bu muhbirin kendi inşaat firması için araba kiraladığı tarihlerle, 2001 yılında Nürnberg ve Münih'te NSU cinayetlerinin aynı zamanda işlenmesi, soruşturmacıların dikkatini çekti.

Şu anda İsviçre'de yaşayan ve bir kez tanık olarak ifadesi alınan 41 yaşındaki Primus, NSU terör örgütünün 3 tetikçisini tanımadığını söylüyor. Ancak bu kişi Saksonya Eyaletinde istihbarat için çalıştığı sıralarda özellikle neonazilerin geldiği bir dükkan işletiyormuş. Aslında Jenalı olan NSU teröristleri de daha önce Chemnitz ve sonra da Zwickau şehirlerinde yaşamışlardı. Primus, neonazi grupların lider kadrolarını çok iyi tanıyordu ve NSU'ya yardım ettikleri için yargılanacak olan Andre E., Jan W. ve Thomas S. ile de irtibat halindeydi.

NSU Komisyonu Sosyal Demokrat Parti SPD grup başkanı Eva Högl, yeni ortaya çıkan bilgilerin muhbir Primus'un NSU'ya bilinenden daha yakın olduğunu gösterdiğini, onun muhbirlik yaptığı sırada kendisi ile irtibatta olan istihbarat memurlarını dinlemeleri gerektiğini söyledi. Högl, Anayasayı Koruma Teşkilatının, yeraltına gizlenen NSU'yu bulmak için bu muhbiri ne kadar kullandığı sorusuna cevap aranacağını, yeterince kullanılmadıysa nedeninin belirlenmesi gerektiğini kaydetti.

Sol Parti'den komisyon üyesi ve Federal Parlamento başkan yardımcısı Petra Pau da, Primus takma adlı muhbirin mutlaka sorguya çekilmesi gerektiğini belirterek, aynı şekilde istihbarat kurumunun NSU'yu niçin ortaya çıkarmadığı sorusu üzerinde daha yoğun durulmasını kaçınılmaz kıldığını ifade etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?