banner39

Alman Müslüman asker Ordu'dan atıldı

Müslüman olan Alman asker, Şeriat taraftarı olduğu ve çok uzun sakalını komutanın emrine uymayarak kesmediği için Ordu’dan atıldı, mahkeme başvurusu geri çevrildi

Avrupa 05.10.2011, 14:18 05.10.2011, 14:18
Alman Müslüman asker Ordu'dan atıldı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın Minden şehrinde askerlik yapan bir Alman, Müslüman olup sakal uzatınca, sakalını çok uzun gören komutanı kesmesini emretti. Komutanın emrini yerine getirmeyen Alman Müslüman asker, emre itaatsizlikten dolayı görevinden uzaklaştırıldı.

Dün görülen duruşmada Minden İdari Mahkemesi, 28 yaşındaki askerin itirazını kabul etmeyerek Federal Ordu’nun görevden uzaklaştırma cezasını haklı buldu. Minden mahkemesi yargıcı Hartwig Weiss, asker Sascha B.’nin Müslüman olduktan sonra demokratik temel düzenden uzaklaştığını iddia etti. Yargıcın tesbitine göre Sascha, Müslüman olduktan sonra İslam Şeriatının toplum için en iyi ve en güzel bir nizam olduğu propagandası yapmış.

Alman Müslüman askerin görevi, başta yaptığı antlaşmaya göre belirli bir süre için belirlendiğinden, Federal Ordu’nun ilk 4 yılda askerden talep ettiklerinin karşılanmaması halinde bu askerin görevine son verme hakkı olduğu belirtildi.

Sascha ise ülkede din özgürlüğünün bulunduğunu belirterek görevden çıkarılmasına itiraz etmek için mahkemeye başvurdu. İdari mahkemenin kararına itiraz hakkı olduğundan henüz hüküm geçerli değil. Alman Müslüman askerin bir üst mahkemeye başvurma hakkı bulunuyor.

Alman askeri istihbaratı MAD, 2009 yılında, altı yıldan beri Müslüman olan Sascha’nın internette İslam’ın bir toplum için en iyi bir yönetim şekli olduğunu ve ezilen halkların gerekirse şiddet kullanarak da kendilerini savunabileceklerini ifade eden sözlerine rastlaması üzerine sorgulamış. Sascha internetteki ifadelerinde bir Müslüman olarak İslam’ı tebliğ etmek zorunda olduğunu da belirtmiş.

ONDÖRT SANTİM SAKAL ÇOK UZUN

Afganistan’a gönderilen Alman askerlere sakal bıraktıran Federal Ordu’da, Müslüman olan Sascha’nın sakalının 14 cm’den uzun olduğunu öne süren komutanı sakallarını 2 cm’ye kadar kısaltmasını istedi. Bir askerin de Afganistan’a gönderilme ihtimali olduğu gerekçesiyle kendisine silah eğitimi vermek istemediği de iddia ediliyor.

Alman Müslüman asker Sascha, kendisi hakkında yapılan radikal suçlamalarını reddediyor ve İslamcılarla da hiçbir alakasının bulunmadığını söylüyor.

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?