banner39

Alman Müslüman vaiz Frankfurt'u karıştırdı

Alman Müslüman vaiz Pierre Vogel’in Frankfurt’taki ‘Hauptwache’ meydanında yarın yapacağı konuşma programı belediyeyi telaşlandırdı, ırkçı parti NPD Vogel’e karşı bir gösteri planlıyor, Antifaşist grup da NPD’ye karşı bir gösteri planlıyor

Avrupa 19.04.2011, 13:37 19.04.2011, 13:37
Alman Müslüman vaiz Frankfurt'u karıştırdı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Müslüman vaiz Pierre Vogel, kendi adına yayınlanan internet sitesinde yarın Frankfurt’ta bir açık hava toplantısı düzenleyerek İslam hakkında bir konferans vereceğini, programa ayrıca bir de sürpriz misafirin katılacığını ilan etti. Vogel, internet bildirisinde medyada çıkan haberlerin kimseyi yanıtlmamasını, şimdiye kadar binden fazla kişinin toplantıya katılacağını bildirdiğini kaydetti.

‘Frankfurter Rundschau’ (FR) gazetesinde verilen haberde yine Vogel’in internet sitesi kaynak gösterilerek konferansta Müslüman vaizin ‘İslam’ın güzelliği’ konusunda konuşacağı bildirildi. Pierre Vogel internet sitesinde yukarıdaki bilgilerin dışında konferansın konusuna hiç değinmiyor. FR ise yine bu siteyi kaynak göstererek Vogel’in insanları ‘İslam’ın güzelliği’ ve ‘İslam’ın en iyi din’ olduğu konusunda aydınlatacağını söylediği aktarılmış.

Pierre Vogel’in açık hava toplantısı Frankfurt Belediyesini telaşlandırdı. Belediye toplantıya henüz izin vermedi. Pazartesi polis, belediye yetkilileri ve program organizatörleri arasında yapılan görüşme sonrası bir karara varılamadı. Bugün öğleden sonra Müslümanların toplantısına izin verilip verilmeyeceği kararlaştırılacak.

Hessen Eyaleti İçişleri Bakanı Boris Rhein, dün öğleden sonra yaptığı açıklamada Pierre Vogel’in programının engellenmesi için imkan olup olmadığını araştırdıklarını söyledi. Rhein demokratik bir ülkede aşırı görüşlere de barışçı ve suç işlenmeyen programlar olduğu müddetçe izin verilmesi gerektiğini, program sırasında hukuka ve kanunlara aykırı davranışlar olduğu takdirde güvenlik güçlerinin müdahale edeceğini belirtti.

Pierre Vogel’in program ilanından sonra ırkçı parti NPD de, 20 Nisan’da Frankfurt’ta Müslümanların toplantısını protesto etmek için kendilerinin de eylem yapacaklarını açıkladı. Irkçılara karşı mücadele ettiklerini söyleyen ‘Antifa’ grubu da ırkçıların eylemini protesto etmek için kendilerinin de aynı yerde protesta eylemi yapacaklarını açıkladı.

Frankfurt’taki ‘Hauptwache’ meydanında planlanan programa yetkililerin izin vermesi halinde toplantı yerini değiştirmeleri bekleniyor. Alternatif olarak ‘Rebstock’ semti görülüyor.

Yorumlar (1)
EMRE 12 yıl önce
www.pierrevogel.de
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?