banner39

Alman Naziler mülteci bulamayınca polise saldırdı

Irkçılar, Almanya'nın Doğu Saksonya eyaletinde, mültecileri bulamayınca onlara yardım eden gönüllülere ve polise saldırdı.

Avrupa 12.10.2015, 17:40 12.10.2015, 17:47
Alman Naziler mülteci bulamayınca polise saldırdı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın doğusunda mültecilere yönelik ırkçı saldırılar devam ediyor. Ancak ırkçılar saldıracak mülteci bulamayında, mültecilere yardım eden gönüllülere ve polise saldırıyor. Geçen haftasonu Cumartesi gecesi Saksonya Eyaletinin Chemnitz ve Dresden şehirlerinde ırkçı saldırılar yaşandı.

Chemnitz şehrindeki yeni bir mülteci yurduna saldıran neonaziler burada iki mülteciyi yaraladı. Sabaha karşı kiliseye ait bir binaya saldıran ırkçılar, binada bulunan bir bayanı yaraladı. Polis tarafından 34 yaşındaki bir neonazi gözaltına alındı.

Chemnitz polisinin verdiği bilgiye göre, Cuma gecesi mültecilerin geçici olarak kaldıkları bir barınak önüne yaklaşık 150 neonazi toplanarak gösteri yaptı. Binanın girişini bir araçla kapatan ırkçılar, yaklaşık 1,5 saat sonra dağıldılar. Bina girişini kapatan aracın sahibi gözaltına alındı. Geriye kalan 30 kadar neonazi, mültecilere yardım eden 5 kişiye saldırdı. Bunlar arasında yaralanan bir kişi, durumu ciddi olduğu için hastahaneye kaldırıldı.

Saksonya Eyaletinin başkenti Dresden'de ise bir okula yerleştirilen mültecilere karşı ırkçılar ve okul yakınında oturanlar birlikte gösteri yaptı. Cuma günü akşamı, buraya gelen mülteciler için hazırlanan 'hoşgeldiniz programı' 40 kadar neonazi tarafından engellenmek istendi.

Olay sırasında ırkçılar buraya gelen polislere şişe ve havai fişek atarak saldırdılar. Dört kişi polis tarafından gözaltına alındı. Bunlardan biri hakkında adam yaralamaktan, diğer üçü hakkında ise huzuru bozmaktan inceleme başlatıldı.

Dresden'in güneyinde ise mültecilerin kalması için kurulan büyük çadırları, bir maç sonrası dağılan ırkçı huliganlar havai fişek atarak yakmak istediler. Yaklaşık 20 kişiden oluşan grup polis tarafından durduruldu. Huliganlar, içinde polislerin bulunduğu sivil bir araca saldırarak tekmelediler ve aracın camlarını kırdılar.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?