banner39

Alman neonazi muhbirlerin çoğu adli suçlu

Alman iç istihbaratı Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı için çalışan birçok neonazi muhbirin suç işledikleri, istihbarat tarafından görevlendirilen avukatlar tarafından savunuldukları bildirildi.

Avrupa 03.04.2013, 11:46 03.04.2013, 11:46
Alman neonazi muhbirlerin çoğu adli suçlu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın birinci resmi televizyonu ARD'nin 'Report Mainz' isimli programı tarafından yapılan bir analize göre, iç istihbarattan sorumlu Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı için çalışan neonazi muhbirler görevleri sırasında çeşitli suçlar işliyorlar. Elli muhbirin çalışmaları üzerine yapılan araştırmada bu kişilerin istihbarat için çalıştıkları dönemlerde, psikolojik baskı, yaralama, cinayete teşvik, silah ticareti, bomba yapımı, bombalı saldırı ve kundaklama gibi birçok suç işledikleri tesbit edildi.

Elli muhbirden 12'si istihbarat teşkilatı tarafından suç işledikleri ve ceza alabilecekleri yönünde uyarılmış. Federal Anayasayı Koruma Teşkilatından konuyla ilgili olarak bir açıklama yapılmadı. Kurum sözcülerinden birisi bu konuda televizyon programının Köln teşkilatından herhangi bir bilgi almadığını bildirdi.

Report isimli ARD programında bildirildiğine göre Thüringen Eyaletinde bir muhbir hakkında açılan 35 davada avukat masraflarını Alman istihbarat teşkilatı üstlenmiş. Kuzey Ren-Westfalya Eyaletindeki bir başka muhbir de satın aldığı tabancanın parasını istihbarat kurumundan almış.

Alman istihbaratının görevlendirdiği 50 muhbirden 15'i onbinlerle ifade edilen yüksek ücretler karşılığında çalışmış. Daha önce de Federal Parlamento NSU Komisyonu tarafından bildirildiğine göre Federal Anayasayı Koruma Teşkilatının görevlendirdiği 'Corelli' kod adlı muhbire 18 yıl içinde yaklaşık 180 bin Avro ücret ödenmiş.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?