banner15

Alman neonazi terörü devam ediyor

Uzmanlar, Almanya'nın doğu eyaletlerinden Thüringen'de neonazi terör örgütü NSU'nun ortaya çıkarılmasından sonra, halen bölgede şiddete hazır silahlı birçok ırkçı bağlantıların aynı şekilde devam ettiğini bildirdiler.

Alman neonazi terörü devam ediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın doğu eyaletlerinden Thüringen'de, 9'u yabancı biri Alman on kişiyi öldüren neonazi terör örgütü NSU'nun ortaya çıkmasından sonra da eskiden beri devam eden ırkçı terör bağlantılarının sona ermediği bildirildi.

Çarşamba günü yapılan polis operasyonunda iki neonazi, 'devleti tehlikeye' sokabilecek ağır bir eylem hazırlığı yaptıkları gerekçesiyle tutuklandı. Yapılan aramalarda birçok silah da ele geçirildi. Tutuklanan neonazilerin ırkçı parti NPD ve NSU'ya yardım eden Ralf Wohlleben ile bağlantıları olduğu tesbit edildi. Bu ikisinin doğrudan NSU ile de bağlantısı konusunda bir ipucuna rastlanamadı.

NEONAZİ SALDIRILARI HER AN MÜMKÜN

'Aşırı sağcılığa karşı mobil danışma' hizmeti veren 'Mobit' sözcüsü Stefan Heerdegen, Zwickau'da ortaya çıkarılan NSU'dan sonra halen Thüringen Eyaletinde, her an ırkçı saldırılar yapmaya hazır neonazi potansiyel bulunduğunu, bölgedeki ırkçıların hep patlayıcı madde ele geçirmek için fırsatlar aradığını söyledi. Heerdegen, doğu eyaletinde binden fazla neonazinin bulunduğunu ve Anayasayı Koruma İstihbarat Teşkilatının verilerine göre serbest fraksiyonlar olarak örgütlendiklerini bildirdi.

Thüringen Eyalet Parlamentosu İçişleri Komisyonu Başkanı Mathias Hey, neonazi grupların yeni gelişmelere hemen uyum sağlayarak, kendilerine en rahat ve daha iyi hareket imkanı sağlayan yerler aradıklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2012, 13:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35