banner39

Alman NPD milletvekillerine mülteci ziyareti yasaklandı

Alman ırkçı parti NPD'nin Mecklenburg-Vorpommern Eyalet milletvekilleri mülteci kampını ziyaret etmek istedi, İçişleri Bakanlığı, ırkçı partinin provokasyon yapmak istediğini gerekçe göstererek ziyareti yasakladı.

Avrupa 14.08.2015, 11:21 14.08.2015, 11:21
Alman NPD milletvekillerine mülteci ziyareti yasaklandı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın doğusundaki Mecklenburg-Vorpommern Eyalet Parlamentosundaki ırkçı parti NPD milletvekilleri, aynı eyaletteki Nostorf/Horst şehrinde bulunan mülteci dağıtım kampını ziyaret etmek istediler. Eyalet hükümetine yapılan başvuru İçişleri Bakanlığı tarafından geri çevrildi.

Eyalet İçişleri Bakanı muhafazakar politikacı (CDU) Lorenz Caffier, ırkçı milletvekilinin başvurusuna sert bir şekilde tepki göstererek, hergün mültecilere karşı halkı kışkırtanların, mültecilerin toplandığı kampı ziyaret etmek istemelerine tahammül edemediğini söyledi.

Irkçı parti NPD'nin 6 milletvekili, sözkonusu mülteci kampında çalışanlar ve burada barındırılan mültecilerle konuşmak istediklerini ve eyalet parlamento üyesi olarak hükümeti kontrol etmek görevleri olduğundan, kampı ziyaret etme haklarının da bulunduğunu belirttiler. Nostorf/Horst mülteci kampında şu sıralarda 600 mülteci yaşıyor.

Eyalet İçişleri Bakanlığı ise, ırkçı milletvekillerinin ziyareti sırasında neonazilerin şiddet içeren bir gösteri yapmasından endişe edildiği için bu ziyaret talebinin kabul edilmediğini açıkladı. Ancak kampı ziyaret konusunda ısrar eden ırkçı milletvekilleri mahkemeye başvurdular.

Eyalet İçişleri Bakanlığı, şayet mahkeme tarafından izin verilirse, ziyaret sırasında mülteci kampını korumak için çok sayıda polis görevlendirileceğini bildirdi.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?