Alman NPD'den göçmen milletvekillerine uçak bileti

Alman ırkçı parti NPD, göçmen asıllı milletvekillerine gönderdiği tehdit mektuplarıyla birlikte, asıl memleketlerine dönüş için sembolik uçak bileti gönderdi.

Alman NPD'den göçmen milletvekillerine uçak bileti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Yeşiller Partisi Berlin milletvekili Özcan Mutlu, ırkçı parti NPD'ye karşı, kendisine tehdit mektubu gönderdikleri için dava açtı. Tehdit mektubunda ırkçılar, Türk kökenli Mutlu'nun derhal Almanya'yı terkederek ülkesine geri dönmesini istediler. Mutlu, bu tür tehditlerin demokratik olmadığını ve cezasız kalmaması gerektiğini söyledi.

Özcan Mutlu ile birlikte, Yeşiller Partisinden iki milletvekili adayına, Sol Parti'nin yabancı kökenli adaylarına ve Korsanlar Partisinden Fabricio do Canto'ya da ırkçı NPD tarafından birer tehdit mektubu gönderildi.

Korsanlardan aday olan Brezilya asıllı do Canto, 'Prenzlauer Berg Nachricten' isimli gazeteye verdiği demeçte, ırkçıların adresini nasıl bulduklarını anlayamadığını, iki çocuğunun güvenliğinden endişe duyduğunu söyledi. Do Canto da NPD hakkında dava açmak için hazırlandığını bildirdi.

Irkçı parti NDP'nin internet sitesinde 'nefret mektupları'nın kendileri tarafından gönderildiği itiraf edildi. Mektubun tüm yabancı asıllı milletvekili ve adaylarına yönelik olduğu belirtilerek, mektupla birlikte 'Almanya'dan memleketine' ifadeleri yeralan sembolik uçak biletlerinin de gönderildiği kaydedildi. Mektuplara Berlin'in Neukölln semtinden NPD'li ırkçı politikacı Jan Sturm imza atmış. Berlin Polisi tarafından Sturm hakkında inceleme başlatıldı.

Sol Parti Berlin Eyalet Teşkilatı sözcüsü Thomas Barthel, adayları Azize Tank ve Lampros Savvidis'e, NPD hakkında dava açmalarını önerdiklerini söyledi. Sosyal Demokrat Parti SPD'den aday Ülker Radziwill ve Cansel Kızıltepe'ye NPD tarafından henüz tehdit mektubu gönderilmemiş.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2013, 11:41
banner53
YORUM EKLE

banner39