banner39

Alman NPD'li başkana verilen ceza tecil edildi

Alman ırkçı parti NPD'nin Berlin Eyaleti Teşkilatı Başkanı, okul önlerinde gençlere karşı propaganda yaparken halkı kışkırtma suçundan 10 ay hapis cezası aldı, cezası tecil edildi.

Avrupa 17.05.2014, 13:30 17.05.2014, 13:30
Alman NPD'li başkana verilen ceza tecil edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman ırkçı parti NPD'nin Berlin Başkanı Sebastian Schmidtke, Berlin İdare Mahkemesi tarafından halkı kışkırtmaktan dolayı 10 ay hapis cezasına çarptırıldı, ancak cezazı tecil edildi. Schmidtke, ırkçı propaganda içeren bir rok müzik CD'si hazırlayarak gençlerin katıldığı programlarda, ya da okul önlerinde dağıtıyordu.

Berlin İdare Mahkemesi, sözkonusu CD'de cezayı gerektiren iki şarkı bulunduğunu ve bunların yabancılara karşı kin ve nefret içerdiğini bildirdi. Schmidtke tarafından gençlere dağıtılan CD, 2011'in Eylül ayında Berlin Eyalet Meclisi seçimleri için hazırlanmıştı. Ancak 7 ay sonra 2012 yılının Mart ayında bu CD gençler için tehlikeliler listesine konuldu. Yaklaşık iki ay sonra polis tarafından Schmidtke'nin Berlin'in Köpenick semtindeki askeri malzeme sattığı dükkanında yapılan aramada bu CD'den 650 adet bulundu.

Daha önce de birçok suçlardan dolayı para ve hapis cezalarına çarptırılmış ve cezaları tecil edilmiş olmasına rağmen, son yargılanmasında da Berlin İdare Mahkemesi Schmidtke'ye verilen 10 ay hapis cezasını tecil etti.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?