banner15

Alman NSA Komisyonu eski ajanları dinleyecek

Alman Federal Parlamentosu NSA Komisyonunun ilk sorgulaması iki hafta sonra başlayacak, eski NSA ajanları dinlenecek.

Alman NSA Komisyonu eski ajanları dinleyecek

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Parlamentosu tarafından Amerikan istihbarat örgütü NSA'nın Almanya'daki faaliyetlerini açıklığa kavuşturmak için kurulan Komisyon'un, ilk sorgulamasına 3 Temmuz'da başlayacağı bildirildi. Komisyon ilk olarak NSA çalışanlarından Thomas Drake ve William Binney'in ifadelerini dinleyecek.

Thomas Drake, istihbarat uzmanı Edward Snowden'ın yaptığı gibi, 2005 yılında kısmen gizli olan ve geniş kitlelerle ilgili özel bilgilerin kayıt altına alındığı belgeleri basına vermişti. William Binney ise 2001 yılına kadar 30 yıl boyunca NSA'da teknik bölüm şefi olarak çalışmış, daha sonra kitleler hakkında bilgi toplama işlemine karşı çıkarak, yapılan takip ve kayıtlar hakkında kamuoyuna bilgi vermişti.

Alman Federal Parlamento NSA Komisyonu toplam 40 tanığın ifadesini alacak. Bunlar arasında ileri gelen politikacılar, NSA çalışanlarından bazıları, internet devi bazı şirketlerin temsilcileri bulunuyor. Komisyonun Eylül ayındaki çalışmaları sırasında, Snowden'ın sızdırdığı bilgileri dünyaya duyuran ve belgelerin orijinallerini elinde tutan İngiliz gazeteci Glenn Greenwald'ın ifadesine de başvurulacak.

NSA Komisyonu soruşturmasının en önemli tanığı ise Snowden. Federal Alman Parlamentosu yaz iznine ayrılmadan, şu anda Moskova'da yaşayan Snowden'ın tanık olarak dinleneceği tahmin ediliyor. Komisyon, Snowden'ı ya Rusya'da dinleyecek, ya da video konferansla tanık ifadesi alınacak. Ancak Snowden'ın defalarca Rusya'da çok rahat konuşamadığını tekrarladığı için, Alman muhalif partileri onun Almanya'ya getirilmesini ve burada kendisine oturum verilmesini taleb ediyorlar.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 17:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48