banner39

Alman NSA Komisyonu eski Başkanından BND'ye suçlama

Alman Federal Parlamentosu NSA Komisyonu Başkanı Kiesewetter, BND'nin yakınları hakkında inceleme başlatmasından dolayı bu görevini bıraktığını açıkladı.

Avrupa 09.02.2015, 11:56 09.02.2015, 11:56
Alman NSA Komisyonu eski Başkanından BND'ye suçlama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya Federal Meclisi tarafından Amerikan istihbarat örgütü NSA'nın Almanya'daki faaliyetlerini açığa çıkarmak amacıyla kurulan Meclis Komisyonu Başkanı Roderich Kiesewetter, başkanlık görevinden ayrılmıştı. Kiesewetter, Alman dış istihbarat servisi BND'nin, yakın çevresi hakkında başlattığı araştırmadan dolayı bu görevini bıraktığını açıkladı.

'Die Welt am Sonntag' gazetesinin bildirdiğine göre Kiesewetter'in başkanlığını yaptığı 'Yedekler Birliği' derneği, BND ile birlikte çalışıyordu. Hristiyan demokrat politikacı Kiesewetter, derneğin BND ile ortak çalışma yaptığını öğrendikten sonra, NSA Komisyonunda tarafsızlığından şüphe duyulacağı ihtimalini gözönüne alarak komisyon başkanlığından çekildiğini belirtti.

Gazetede verilen haberde, Kiesewetter'in istihbarat örgütlerinin çalışmalarını sık sık desteklediği ve komisyondaki görevinden dolayı istihbarat kurumlarındaki itibarını kaybedeceği korkusuyla görevinden ayrıldığı yorumu yapıldı. BND'den ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Kiesewetter daha önce Ocak ayında yaptığı açıklamasında, 1 Mart'tan itibaren daha çok dış politikaya odaklanacağını belirterek Komisyondaki görevinden ayrılacağını bildirmişti. Başkanlığını bıraktığı NSA Komisyonu, aynı şekilde Amerikan istihbarat örgütünün Alman dış istihbaratından sorumlu BND ile ortak çalışmalarını da açıklığa kavuşturma çalışması yapıyor.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü