banner39

Alman NSU belgelerinin imhasına açıklama talebi

Almanya'da devam eden NSU davasında müdahil avukatlar, güvenlik yetkilileri tarafından imha edilen belgeler konusunun açıklığa kavuşturulması için dilekçe verdiler.

Avrupa 04.08.2015, 17:57 04.08.2015, 17:57
Alman NSU belgelerinin imhasına açıklama talebi

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da 2011 yılı Kasım ayına kadar güvenlik kurumlarının bir türlü ortaya çıkaramadığı yeraltı terör örgütü ırkçı NSU, bir banka soygunundan sonra polisle çatışmaya giren neonazi teröristlerden ikisinin ölü olarak ele geçirilmesiyle tekrar ortaya çıkmıştı.

Bunun üzerine iç istihbarattan sorumlu Federal Anayasayı Koruma Teşkilatının bürolarında, NSU içinde muhbirlik yapan birçok neonazi casusla ilgili evrak imha aletiyle parçalanarak yokedildi. Basına yansıyan bu olaya 'Konfeti operasyonu' adı verildi. Evrak imhası skandalı nedeniyle teşkilat başkanı Heinz Fromm istifa etmek zorunda kaldı.

Bavyera Eyaleti başkenti Münih'teki Eyalet Yüksek Mahkemesinde devam eden NSU davasında, konfeti operasyonunun yeniden gündeme gelmesi bekleniyor. Zira davada, ırkçı terör örgütü tarafınan öldürülenlerin yakınlarını temsil eden müdahil avukatlar, dün mahkemeye bir dilekçe vererek, istihbaratın evrak imha çalışmasının aydınlanmasını taleb ettiler.

Konfeti operasyonu daha önce Federal Parlamento NSU Komisyonunda ele alınmıştı. Daha sonra Federal İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan inceleme sonunda, yokedilen evrakların NSU ile ilgili bilgileri ortadan kaldırmak amacıyla yapılmadığı bildirildi. Ancak müdahil avukatlar Bakanlık tarafından yapılan bu araştırmanın tarafsız olduğunu kabul etmiyorlar.

İmha edilen evraklardan bazılarının kopyaları teşkilatın başka bölümlerinde de bulunduğundan yeniden toplandı. Ancak şimdiye kadar Münih Eyalet Yüksek Mahkemesine ulaştırılmadı. Meclis Komisyonu ise evrakların yeniden elde edildiği sırada çalışmasına yeni başlamıştı. Şimdi NSU mağdurlarının avukatları bu belgelerin mahkemede ele alınmasını istiyorlar.

Müdahil avukatlar, o sıralarda istihbarat kurumunda belgeleri imha eden ve daha sonra başka bir yere tayin edilen stajyerin de mahkemede şahid olarak dinlenmesini istiyorlar. Aynı zamanda bazı eyalet istihbarat teşkilatlarında da başka belgelerin imha edildiğine işaret eden müdahil avukatlar, belgelerin NSU'nun açıklığa kavuşturulmaması için kasten imha edildiğini belirttiler.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?