Alman NSU davası asıl zanlısı aklanmaya çalışıyor

Alman ırkçı terör örgütü NSU davasında, asıl zanlı Zschaepe kendini aklamaya çalıştı, mahkemenin bilmediği yeni bir bilgi vermedi.

Alman NSU davası asıl zanlısı aklanmaya çalışıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde devam eden, ırkçı terör örgütü NSU'nun asıl zanlısı olarak yargılanan, üçlü hücre üyesi Beate Zschaepe, avukatı tarafından okunan yeni açıklamasında örgüte yardım eden çok sayıda neonazinin ismini verdi.

Açıklamada Zschaepe, NSU'ya silah temin eden kişinin Chemnitz şehrindeki ırkçı grup 'Blood & Honour'dan Jan W.'nin olduğunu ve bunu kendisine Uwe Böhnhardt'ın söylediğini bildirdi. Jan W. tabanca ile birlikte bir de susturucu temin etmiş. Zschaepe, ayrıca örgüte yataklık eden, ev kiralayan ve sahte belge, sigorta kartı temin eden kişileri de bildirdi. Ancak bunlardan çoğu zaten mahkeme tarafından bilinen ve tanık olarak dinlenen isimlerdi.

Bunların dışında Zschaepe, diğer iki terörist Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos'un kendisini dinlemediklerini, işledikleri cinayetlerde kendisini hiçbir zaman planlarına ve eylemlerine karıştırmadıklarını belirtti.

Zschaepe, 2013 Mayıs ayında mahkeme süreci başladığından beri suskunluğunu sürdürüyordu. Bu yılın başında yalnızca mahkeme yargıçlarının sorularına avukatı aracılığıyla cevap vereceğini bildirdi. Son açıklamalarında kendisini aklamaya çalışan Zschaepe, Mundlos ve Böhnhardt'ın şiddet eylemlerine itiraz ettiğinde, kendisine el işaretiyle karşı çıkarak kaale almadıklarını belirtti.

Irkçı terör örgütü üyesi Zschaepe, ilk cinayet işleninceye kadar Mundlos ve Böhnhardt'ın katil olabileceklerini tasavvur bile etmediğini ve ikisinin sahip olduğu silahlardan hiçbirini görmediğini iddia etti.

NSU yeraltı örgütünün ortaya çıktığı 2011 Kasım ayında Beate Zschaepe, Mundlos ve Böhnhardt'ın ölü olarak ele geçirildiklerini öğrendiğinde, doğudaki Zwickau şehrinde hücre evini yakarak, örgüt aleyhindeki delilleri yoketmeye çalışmıştı.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 13:42
banner53
YORUM EKLE

banner39