Alman NSU davası yeni avukatla devam ediyor

Alman ırkçı terör örgütü NSU davasının görülmesine dün tekrar başlandı, Zschaepe'yi yeni avukatı temsil etti.

Alman NSU davası yeni avukatla devam ediyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın Bavyera Eyaleti başkenti Münih'te Eyalet Yüksek Mahkemesinde görülen, ırkçı terör örgütü NSU davasına, terörist Beate Zschaepe için dördüncü bir avukat belirlenmesi nedeniyle geçen ay ara verilmişti. Bir hafta aradan sonra davaya dün yeniden başlandı.

On yıl boyunca yeraltında gizlenen ırkçı terör örgütü, Alman istihbaratı ve kriminel dairesi tarafından bir türlü ortaya çıkarılamamış ve bu süre içinde 8'i Türk olmak üzere 10 insanı katlederek, 15 banka soymuş, 2 bombalı saldırı yapmıştı. Irkçı terör örgütüne birçok yardım eden neonaziler dışında, örgüte tetikçilik yapan üç teröristten hayatta kalan Beate Zschaepe, Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde davanın birinci sanığı olarak yargılanıyor. Zschaepe, 10 kişinin öldürüldüğü cinayete ve diğer suçlara ortaklık etmekle suçlanıyor.

Dünkü duruşmada NSU ırkçı terör örgütünün işlediği cinayetlerin tek tek nasıl hazırlandığı üzerinde duruldu. Bununla ilgili olarak, ırkçı teröristlerin kullandığı karavan otomobilin ve kaçmak için kullanılan başka bir otomobilin kiralanması hakkında bilgi veren tanıklar dinlendi.

Tanık bir bayan, Zschaepe'yi küçük bir kız çocuğuyla birlikte gördüğünü söyledi. NSU teröristlerinden Uwe Böhnhardt'la Zschaepe karavan otomobil kiralarken, yanlarında bulunan küçük çocuk Zschaepe'ye 'anne' diye seslenmiş. Bir banka soygunundan kaçarken polisle çatışmaya giren Böhnhardt ve diğer terörist Uwe Mundlos, bu karavanda ölü olarak ele geçirildiler. Daha sonra polis tarafından yapılan açıklamada Böhnhardt'ın önce Mundlos'u vurduğu, sonra da karavanı ateşe verdikten sonra kendisini vurduğu bildirildi.

Şimdiye kadar Zschaepe'nin bir çocuğu olduğu yönünde hiçbir bir bilgi ortaya çıkmamıştı. Karavan otomobil kiralayan şirkette çalışan bayanın ifadesine göre, Zschaepe'nin gerçekten bir çocuğu mu var, yoksa bayan başka bir çiftle mi karıştırıyor, henüz tam olarak kesin değil. Üç ırkçı teröristin Zwickau şehrinde irtibatlı olduğu çocuğu olan tek kişi Andre E. idi. Bu kişinin de iki oğlu var. Bunlardan daha küçük olanın karavan kiralama sırasında ırkçı teröristlerle birlikte olma ihtimali bulunuyor. Ya da karavanın kiralanmasına yardımcı olduğu tahmin edilen sanık Ralf Wohlleben'in iki kızından biriyle buraya gelmiş olabileceği üzerinde de duruluyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2015, 10:51
banner53
YORUM EKLE

banner39