banner39

Alman NSU teröristi psikolojik muayene istemedi

Irkçı terör örgütü NSU üyesi Beate Zschaepe, yargılanmasına başlanmadan önce Münih mahkemesi tarafından taleb edilen, akli dengesi konusunda bilirkişi raporu hazırlanması için psikiyatristle görüşmeyi kabul etmedi.

Avrupa 15.12.2012, 13:54 15.12.2012, 13:54
Alman NSU teröristi psikolojik muayene istemedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman ırkçı terör örgütü NSU'nun hayatta kalan tek aktif üyesi Beate Zschaepe, Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi (OLG) tarafından yargılanmadan önce hakkında bilirkişi raporu hazırlanması için bir psikiyatrist tarafından muayene edilmeyi kabul etmedi.

Alman resmi televizyon kanalı ARD'ye bağlı NDR'de yayınlanan 'Panorama' programının dün verdiği bilgiye göre Zschaepe, avukatları aracılığıyla psikiyatristle görüşmeyi kabul etmediğini OLG'ye bildirdi.

Aachen Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastahanesinin ünlü adli psikiyatristi Henning Sass, ırkçı teröristin görüşmeyi istememesi üzerine, polis incelemelerinden elde edilen bilgilere dayanarak bir bilirkişi raporu hazırlayacak.

On yıldan beri istihbarat ve güvenlik kurumlarının bir türlü izlerini bulamadağı ve geçen yıl Kasım ayında polisle çatışmaya giren teröristlerin ölü olarak ele geçirilmesinden sonra ortaya çıkarılan neonazi terör örgütü 8'i Türk 10 kişiyi öldürdü, onlarca banka soygunuyla birlikte Türklerin yoğun olarak yaşadığı Köln'deki Keupstrasse'de de bir bomba patlatarak 24 kişinin yaralanmasına neden olmuştu.

Terör örgütünün ele başısı olarak görülen Beate Zschaepe'nin, örgüte yardım ve yataklık eden diğer dört kişi ile birlikte en geç Nisan ayının ortalarından itibaren Münih'te yargılanmasına başlanacak. Mahkeme'nin 7 Ocak'ta Başsavcılığın başvurusunu kabul edeceği bildirildi.

Federal Başsavcılık, Zschaepe'ye karşı on cinayet olayına, 15 banka soygununa ve cinayet kastıyla üç kundaklama eylemine katılmak suçlarından dava açtı.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü