banner39

Alman NSU teröristinden bugün ilk cevap bekleniyor

Almanya'nın Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde devam eden ırkçı terör örgütü NSU davasında bugün, esas zanlı olarak tutuklanan Zschaepe'nin ilk soruyu cevaplayacağı bildirildi.

Avrupa 12.01.2016, 12:30 12.01.2016, 12:30
Alman NSU teröristinden bugün ilk cevap bekleniyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bugün 253. duruşması yapılan Almanya'daki ırkçı terör örgütü NSU davasında asıl zanlı olarak yargılanan Beate Zschaepe'nin avukatı aracılığıyla ilk cevabı vermesi bekleniyor. Yılbaşı tatili öncesi mahkeme tarafından Zschepe'nin yeni avukatı Mathias Grasel'e 50'den fazla soru yazdırıldı.

Zschaepe'nin yine avukatı aracılığıyla geçen yıl Aralık ayında yaptığı yazılı açıklama mahkeme tarafından yeterli görülmediğinden, ayrıntılı bilgi almak için sorular hazırlandı. Bu sorularla mahkeme, NSU'ya yardım edenler ve NSU tetikçileri Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos hakkında, şiddete olan eğilimleri, politik düşünceleri gibi konularda daha fazla bilgi edinmek istiyor. Zschaepe ile bu ikisi arasındaki münasebetler hakkında da mahkeme tarafından birçok sorular yöneltildi.

Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinin bugünkü duruşmasında, Zschaepe'nin eski avutklarının görevden alınmaları talebinin de değerlendirilmesi bekleniyor. Zschaepe ile eski avukatları Wolfgang Heer, Wolfgang Stahl ve Anja Sturm arasındaki ilişkiler bozulduğundan, ırkçı terörist için iki yeni avukat daha görevlendirilmişti. Ancak davanın devamı için mahkemenin, Zschaepe'nin başvurusunu geri çevirerek eski avukatları görevden almaması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?