banner15

Alman NSU'ya silahı çeteler sağlamış

Almanya'nın Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde devam eden ırkçı terör örgütü NSU davasında, eski bir çete üyesi tanık olarak dinlendi. Tanık ırkçılara silah temin ettiklerini bildirdi.

Alman NSU'ya silahı çeteler sağlamış

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın güneyindeki Bavyera Eyaleti başkenti Münih'te devam eden ırkçı terör örgütü NSU davasında tanıklık eden eski bir suç örgütü üyesi, ırkçılara silah temin ettiklerini bildirdi. Irkçıların Türkler ya da diğer yabancılardan oluşan rakip suç örgütlerine karşı Alman çetelere destek verdiklerini söyledi.

Kendi suç örgütünün silah temini konusunda hiç zorluk çekmediğini ifade eden tanık, eski Doğu Almanya DDR'in ortadan kalkmasıyla ülkeden çekilen Rus askerlerinin silahlarının, İsviçre'deki bir mafya grubu ile silah tüccarları tarafından satıldığını kaydetti.

Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi başyargıcı Manfred Götzl tarafından, yargılanan zanlılardan hangisini tanıdığını sorulması üzerine tanık, Andre E. ve Ralf Wohlleben'i göstererek bunları tanıdığını söyledi. Asıl zanlı olarak yargılanan Beate Zschaepe'yi ise tanımadığını belirtti.

Jena'daki suç örgütünün başında ikiz kardeşler bulunduğunu bildiren 49 yaşındaki tanık, Yargıç Götzl'ün, ölü olarak ele geçirilen ırkçı NSU teröristler Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt'ı tanıyıp tanımadığını sorması üzerine, tehdit edildiğini ifade ederek, bir çocuğu olduğunu ve bu soruya cevap vermeyeceğini söyledi. Tanık ayrıca bir de avukat taleb etti. Avukat talebini kabul eden Yargıç Götzl, tanığın tekrar mahkemeye çağrılarak dinleneceğini bildirdi.

ZSCHAEPE'NİN YARGIÇA İTİRAZI YİNE GERİ ÇEVRİLDİ

Jena'daki suç örgütü liderlerinin bugün tanık olarak dinlenmesi bekleniyordu. Ancak bu tehir edildi. Ayrıca mahkemenin, ırkçı terör örgütü üyesi asıl zanlı Zschaepe'nin Yargıç Götzl'e karşı yaptığı son reddi hakim başvurusunu da geri çevirdiği bildirildi.

Zschaepe, ırkçı terör örgütü NSU'nun 8'i Türk 10 kişiyi öldürdüğü cinayetlere ve iki bombalı saldırıya ortaklık etmekle suçlanıyor. Çete üyesi tanığın teşhis ettiği zanlılardan Ralf Wohlleben ise ırçkı örgüte 'Ceska' marka silahı temin etmekle suçlanıyor. NSU cinayetlerinin, bu silahla işlendiği ve silahın İsviçre'de bir silah tüccarından temin edildiği belirlenmişti.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2016, 11:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35