banner39

Alman öğretmenlere 'Müslüman Öğrenci' broşürü

Almanya’nın Rheinland-Pfalz eyaletinde öğretmenlerin Müslüman öğrencilere nasıl davranacağına dair tavsiyeler veren bir el kitabı hazırlandı

Avrupa 17.01.2011, 14:13 17.01.2011, 14:13
Alman öğretmenlere 'Müslüman Öğrenci' broşürü

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın Rheinland-Pfalz Eyaleti Kültür Bakanlığı tarafından öğretmenlerin Müslüman öğrencilere nasıl davranması gerektiği konusunda tavsiyeler içeren bir broşür hazırlandı. Sosyal Demokrat Parti SPD’li bakan Doris Ahnen’in direktifiyle hazırlanan broşürde okuldaki problemlerin çözümünde Müslüman öğrencilerin aileleriyle işbirliği yapılması, spor, yüzme ve cinsel dersler gibi konularda sadece kız ya da erkek öğrencilerin birlikte olduğu gruplarla ders gibi esnek çözümlerin uygulanması tavsiye ediliyor. Ramazan aylarında Müslüman öğrencilerin oruç tuttuklarından derslerde konsantrasyon sorunları yaşayabileceklerinin de dikkate alınması gerektiği belirtiliyor.

Rheinland-Pfalz Eyaletinde bu yıl yapılacak Eyalet Parlamento seçimlerinde Hristiyan Demokrat Parti CDU’dan aday olan Julia Klöckner de okullardaki problemlerin diyaloglarla çözülmesinden yana olduğunu belirtti. Klöckner, sınıf gezilerinin ve benzeri okul faaliyetlerinin planlanmasında Ramazan ayının dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

Rheinland-Pfalz Eyaleti Kültür Bakanlığı, Almanya İslam Konferansı DIK’nın tavsiyelerine uyarak öğretmenler için broşür hazırlayan ilk eyalet. DIK’da alınan kararda Federal İçişleri Bakanlığı spor ve yüzme derslerinde erkek-kız öğrencilerin ayrı ders görmelerini tavsiye etmişti. Diğer konularda da esnek davranılması tavsiye edilerek böylece Müslüman öğrencilerin derslerde daha başarılı olabilmeleri için imkan hazırlanması önerilmişti.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?