banner39

Alman Ordusu Afganistan'dan çıkmak istemiyor

Alman Federal Ordu Sendikası Başkanı Kirsch, 2014'ten sonra da Afganistan'da savaş birlikleri bulundurmak gerektiğini söyledi.

Avrupa 05.08.2013, 12:45 05.08.2013, 12:45
Alman Ordusu Afganistan'dan çıkmak istemiyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Federal Ordu mensuplarının haklarını temsil eden 'Bundeswehrverband', Federal Savunma Birliği Başkanı Ulrich Kirsch, medyaya verdiği demeçte, 2014'te Afganistan'dan tamamen çekildikten sonra da savaş birliklerinden bir kısmının kalması gerektiğini savundu. Afgan güvenlik birimlerini eğitmek için kalması öngörülen Federal Ordu askeri uzmanlarının korunması için bunun gerekli olduğunu söyledi.

Afganistan'daki güvenlik durumunun korku verici olduğunu belirten Kirsch, '2014'ten sonra bu bölgede savaş birliklerine ihtiyacımız yok' demenin seçim takdiği bakımından güzel olabileceğini, ancak gerçekleri yansıtmadığını belirtti.

Kirch, kriz anında yüksek hareket kaabiliyeti ile reaksiyon gösterebilecek savaş birliklerinin Afganistan'da kalmasının, Afgan asker ve polisini eğiten Alman uzmanları korumak için şart olduğunu kaydetti.

Afganistan'daki Alman Isaf birliklerinin komutanı General Michael Matz ise 2014'te Afganistan'da herhangi başka bir görevin verilmesi halinde savaş birliklerinin bırakılmayacağını söyledi. Federal Ordunun daha çok Afgan askeri ve polis okullarında eğitim görevini üstleneceğini ifade eden Matz, bu görev için de Afgan hükümetinin davetinin gerekli olduğunu bildirdi. Böyle bir davet gelmezse askeri uzmanların da bölgede kalmayacağını belirtti.

General Matz, Afgan güvenlik birliklerinin, 2014'te Isaf görevinin bitmesinden sonra da eğitimlerinin devam etmesinin gerekli olduğuna dikkat çekti.

ALMAN ORDUSU MİLYONLARCA AVROLUK MALZEMEYİ GERİDE BIRAKIYOR

Haftalık 'Spiegel' dergisinde yeralan bir habere göre Alman Federal Ordusu, yeni değeri toplam 150 milyon Avro tutarındaki askeri malzemeyi Afganistan'da bırakıyor. Geride bırakılan savaş araç ve gereçleri ya Afganlara satılacak ya da hurdaya çıkarılarak imha edilecek. Federal Savunma Bakanlığının verilerine göre geride bırakılacak malzeme, Alman Ordusunun Afganistan'da kullandığı toplam araç ve gereçlerin yüzde 42'sini oluşturuyor.

Toplam malzemeden yüzde 47'si Almanya'ya geri getiriliyor. Kalan yüzde 11 için henüz karar verilmedi. Tekrar geri getirilerek kullanımına devam etmek için Federal Orduda sıkı kurallar uygulanıyor. Örneğin iki yıllık 'Wolf' model bir arazi aracı, eskidiği için artık Almanya'ya geri getirilmiyor. Spiegel haberinde yeralan bilgiye göre Savunma Bakanlığı, bu tür araçların yenisinin maliyetinin, geri getirilmesi için yapılacak masraftan daha az olduğunu bildirdi.

Alman Ordusu geri getirilecek malzemeyi önce hava yoluyla Trabzon limanına getiriyor. Buradan 'Suecia Seeways' isimli gemiye yüklenecek askeri araç gereçler, deniz yolu ile Emden'e getirilmek üzere yola çıkacak.

Alman Deniz Kuvvetleri Genel Komutan Yardımcısı Amiral Manfred Nielson'un verdiği bilgiye göre yaklaşık 1200 motorlu araç ve 4 bin 800 konteynır, Trabzon üzerinden Almanya'ya getirilecek. Şu sıralarda Mezarı Şerif'ten Trabzon'a aylık 60 uçuş gerçekleşiyor. Türk yetkililerle sıkı ve güvenli bir işbirliği içinde çalışmanın devam ettiğini söyleyen Nielson, ilk yüklemede 151 motorlu aracın bulunduğunu bunlardan 12'sinin Belçikalılara ve 12'sinin de Norveçlilere ait olduğunu bildirdi.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?