banner15

Alman Ordusu Libya müdahalesine katılmış

Alman Yeşiller, Alman Ordusu’nun Libya’daki NATO müdahalesine dolaylı yoldan katıldığını ve bunun anayasaya aykırı olduğunu iddia etti

Alman Ordusu Libya müdahalesine katılmış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman muhalefet partilerinden Yeşiller, hükümetin Alman Ordusu’nun NATO kapsamındaki Libya müdahalesine iştirak ettiğinden dolayı açıklama yapması gerektiğini düşünüyor. Alman Savunma bakanlığının verdiği bilgiye göre Alman askerleri NATO’nun İtalya’daki üslerinde görev alarak, Libya’da bombalanacak hedeflerin tesbitine yardım etmiş. Yeşiller Partisi bu katılımın Alman Anayasası bakımından endişe verici olduğunu öne sürdü.

Yeşillerden Hans-Christian Ströbele, Alman Ordusu’nun NATO’nun Libya görevine ortaklık edip etmediği yönünde Savunma bakanlığına bir soru yöneltti. Bakanlığın verdiği cevapta 11 Alman askerinin İtalya’daki üslerde bombardıman hedeflerinin belirlenmesine yardım ettikleri belirtildi. Savunma bakanı Thomas de Maiziere, Alman askerlerinin İtalya’daki görevine benzer, doğrudan sıcak temasa katılınmayan görevleri başka bölgelerde de daha önce üstlendiğini ve bunun anayasaya aykırı bir durum teşkil etmediğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 16:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35