Alman Ordusu milyarlarca Avroyla modernleşecek

Alman Savunma Bakanı Von der Leyen, önümüzdeki 15 yıl içinde milyarlarca Avro harcayarak Federal Orduyu modernleştirecek bir plan hazırladı.

Alman Ordusu milyarlarca Avroyla modernleşecek

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Afrika'dan Ortadoğuya, Balkanlardan Afganistan'a kadar birçok bölgede diğer işgal güçlerine katılan Alman Federal Ordusunun yeterince donanıma sahip olmadığı ve asker sayısının yetersiz olduğu bildirildi. Federal Parlamento savunma sorumlusu Hans-Peter Bartels, Federal Orduda çok büyük noksanlıklar bulunduğunu dile getirdi.

Federal Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, bu eksikliklerin giderilmesi için, gelecek 15 yıl içinde toplam 130 milyar Avro harcayarak modernleştirme çalışmaları yapılması için bir plan hazırladı.

Bakanlıktan dün yapılan açıklamada, eksikliklerin giderilmesi gerektiği belirtilerek Von der Leyen'in yarın Federal Parlamento Savunma Komisyonuna yeni planını sunacağı bildirildi.

Savunmadan sorumlu Federal Parlamento görevlisi Bartels, yıllık raporunda Federal Ordunun yokluk içinde idare edildiğini ve işlerini bu eksikliklere göre organize ettiğini bildirmiş, varlığını tehlikeye sokacak boşluklar bulunduğunu belirtmişti.

Bartels, raporunda Federal Orduda neredeyse herşeyin yetersiz olduğunu, hem personel eksikliğinin bulunduğunu, hem de malzemenin yetersiz olduğunu söyledi. Bartels, federal hükümetin savunma politikasını değiştirmesini taleb etti.

Savunma Bakanı Von der Leyen, hazırladığı planla her yıl yaklaşık 9 milyar Avro, gece görebilen dürbünlerden savaş jetlerine kadar, yeni ve modern silahlar için harcayacak. Daha önceki plana göre 2019 yılına kadar askeri harcamalar için her yıl 5 milyar Avro ayrılması hedefleniyordu.

İlave harcamaların karşılanabilmesi için Savunma Bakanlığı ile Federal Maliye Bakanlığı arasında görüşmeler yapılacak. Von der Leyen, askerlerin şikayetleri ve Orduyla ilgili medyaya yansıyan, özellikle hava kuvvetlerindeki eksikliklerle ilgili olumsuz haberler nedeniyle savunma bütçesinin artırılmasını taleb etmişti.

Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, birkaç gün önce yaptığı bir açıklamada, iç ve dış güvenliğin sağlanabilmesi için çok daha fazla mali harcama yapılması gerektiğini dile getirdi ve buna hazır olduğunu söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2016, 11:38
banner53
YORUM EKLE

banner39