banner39

Alman Ordusu mülteciler için çadır kuruyor

Almanya'da sayıları giderek artan mültecilere kalabilecekleri yer bulunamıyor. Federal Ordunun 2 bin mülteci için bina ve çadır tahsis edeceği bildirildi.

Avrupa 05.08.2015, 17:56 05.08.2015, 17:56
Alman Ordusu mülteciler için çadır kuruyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'da sayıları giderek artan mültecilerin barındırılması sorun olmaya devam ediyor. Brandenburg, Sachsen-Anhalt ve Hamburg Eyaletlerinde 1120 mültecinin yerleştirilebilmesi için Federal Ordu tarafından 141 çadır verildi.

Hamburg, Rotenburg an der Fulda ve NRW Eyaletindeki Augustdorf'ta, toplam bin mülteci Federal Ordu'ya ait binalara yerleştirildi. Federal Ordu'nun Almanya genelinde toplam 7 bin 290 mülteci için yer tahsis edeceği bildirildi.

Mülteci sayısının artması nedeniyle Federal Göç ve Mülteciler Dairesi BAMF da henüz işlemleri tamamlanmamış iltica başvurularının hızlı bir şekilde gözden geçirilebilmesi için 4 adet daha 'karar merkezi' açıyor. Bu merkezlerde öncelikle kabul edilmeleri kesin olan Irak, Suriye ve Eritre'den gelen mültecilerin başvuruları değerlendirilecek.

BAMF yetkilisi Manfred Schmidt, başvuruların kişisel görüşmeler yapılmadan gözden geçirileceğini, başvuru incelemesinden sonra kararların doğrudan verileceğini söyledi. Schmidt, merkezlerin çalışmaya başlamasından 8 hafta sonra karar sayısında büyük bir artış olduğunun görüleceğini belirtti.

Haziran sonunda toplam 240 bin başvurunun işleminin yapılmadığı bildirilmişti. Basında çıkan haberlerde Almanya genelinde binlerce başvurunun da unutulduğu belirtilmişti. Schmidt, bu merkezlerden ilkinin Nürnberg'te çalışmalarına başladığını, diğer merkezlerin Ekim ayından itibaren Berlin ve Unna'da başlayacağını, Mannheim ve Freiburg'ta da birer karar merkezi açılacağını bildirdi.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?